ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΕΘΕΑΜ / ΕΛΠΑ

ΕΘΙΜΟΤΥΠΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ

Στη πόλη των Σερρών το επόμενο Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2007, θα πέσει και τυπικά η αυλαία των Βαλκανικών Πρωταθλημάτων Μοτοσικλέτας που διεξήχθησαν φέτος με ιδιαίτερη επιτυχία, στους αγώνες Motocross, Ταχύτητας και Supermoto.

Συγκεκριμένα, στο ξενοδοχείο Φίλιππος Ξενία στις 20:00 θα πραγματοποιηθεί η τελετή απονομής επάθλων στους βαλκανιονίκες των παραπάνω κατηγοριών, καθώς και στις Εθνικές Ομάδες που συμμετείχαν στο ξεχωριστό αυτό πρωτάθλημα.

Την εκδήλωση θα τιμήσουν με την παρουσία τους, όχι μόνο αξιωματούχοι από τον διεθνή χώρο της μοτοσικλέτας (όπως, ο επίτιμος Πρόεδρος της FIM Francesco Zerbi, o Πρόεδρος της UEM Vincenzo Mazzi και οι Αντιπρόεδροι, Lene Fevang, Wolfgang Srb και Άγγελος Μπαβέλας), αλλά και σημαντικά στελέχη του πολιτικού κόσμου, όπως ο Υπουργός Μακεδονίας-Θράκης Μαργαρίτης Τζίμας, ο Υπουργός Εσωτερικών της Βουλγαρίας Rumen Petkov, ο Υφυπουργός Αθλητισμού Γιάννης Ιωαννίδης και η ομόλογός του της Βουλγαρίας Vesela Lecheva, οι βουλευτές του Νομού Σερρών, καθώς και στελέχη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Οι Βαλκανιονίκες των αγώνων μοτοσικλέτας του 2007 είναι:

MOTOCROSS
CLASS 65cc
1. MICHAEL IVANOV BULGARIA 275 β.
2. ALEXANDER STANKOVIC SERBIA 258 β.
3. VALENTIN ROGLEV BULGARIA 226 β.

CLASS 80cc
1. ANGEL KARANYOTOV BULGARIA 262 β.
2. YANKO TASHEV BULGARIA 218 β.
3. ATA NURCAN TURKEY 202 β.

CLASS 125cc
1. NIKOLAY KOLEV BULGARIA 197 β.
2. GANCHO GEORGIEV BULGARIA 171 β.
3. DIMITAR VERGOV BULGARIA 162 β.

CLASS 250cc PEN
1. NIKOLAY KUMANOV BULGARIA 289 β.
2. ROSEN TONCHEV BULGARIA 226 β.
3. BONCHO AVRAMOV BULGARIA 226 β.

NATIONAL TEAMS
1. BULGARIA 854 β.
2. ROMANIA 489 β.
3. GREECE 400 β.

ROAD RACING
CLASS 125cc SP
1. MIRCEA VRAJITORU ROMANIA 70 β.
2. VILIAN VALENTINOV BULGARIA 65 β.
3. PANAGIOTIS STAMIRIS GREECE 35 β.

CLASS 600cc SUPERSPORT
1. ALKIS SINIORIS GREECE 75 β.
2. RADOSTIN TODOROV BULGARIA 48 β.
3. ALEXANDER TODOROV BULGARIA 44 β.

CLASS 1000cc SUPERSTOCK
1. MARTIN CHOY BULGARIA 75 β.
2. KALIN KULEV BULGARIA 60 β.
3. ANDREAS PSYCHOGYIOS GREECE 33 β.

CLASS SUPERBIKE SERIAL 600cc
1. DIMITRIS KONTINOS GREECE 70 β.
2. DANIEL DELIMAN ROMANIA 35 β.
3. SERTAC TERZI TURKEY 25 β.

CLASS SUPERBIKE SERIAL 1000cc
1. MANOLIS STRATAS GREECE 75 β.
2. BRANISLAV JOVANOVIC SERBIA 34 β.
3. PLAMEN BONEV BULGARIA 27 β.

NATIONAL TEAMS
1. BULGARIA 363 β.
2. GREECE 262 β.
3. ROMANIA 202 β.

SUPERMOTO
CLASS SM 250
1. ALEXANDER GEORGIEV BULGARIA 150 β.
2. VESELIN MITEV BULGARIA 84 β.
3. ZOLTAN FAZAKAS ROMANIA 80 β.

CLASS SM OPEN
1. GYORGY KOKENYESI HUNGARY 144 β.
2. KALIN KULEV BULGARIA 141 β.
3. PETER GAGYI ROMANIA 105 β.

NATIONAL TEAMS
1. BULGARIA 284 β.
2. ROMANIA 208 β.
3. GREECE 149 β.