ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPERMOTO
5ος ΑΓΩΝΑΣ
ΣΕΡΡΕΣ – 14-15/7/07

ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

ΟΡΓΑΝΩΣΗ: Off Road Team
ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ: Αθανασουλόπουλος Δημήτρης
ΜΕΛH: Κωσταντινίδης Χρήστος,
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: Off Road Team
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΓΩΝΟΔΙΚΩΝ: Μπαβέλας Άγγελος
ΑΓΩΝΟΔΙΚΕΣ: Αθανασουλόπουλος Δημήτρης, Κάθυ Γουέλς
ΑΛΥΤΑΡΧΗΣ: Σαρλάς Βασίλης
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΟΡΟΣ: Λαφογιάννης Γιάννης
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ: Infomega

Τo OFF-ROAD TEAM διοργανώνει μονοήμερο αγώνα που προσμετρά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Supermoto για τις κατηγορίες που προβλέπει η προκήρυξη του πρωταθλήματος για το 2007.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί σύμφωνα με τις διατάξεις:

1. Αθλητικού κώδικα της FIM
2. Γενικού και τεχνικού κανονισμού της ΕΘΕΑΜ
3. Προκήρυξης πρωταθλήματος SUPERMOTO της ΕΘΕΑΜ
4. Παρόντος ειδικού κανονισμού
5. Πληροφοριακών δελτίων που θα εκδοθούν από την οργάνωση
6. Αποφάσεων συμβουλίου αγωνοδικών

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στo αυτοκινητοδρόμιο Σερρών το Σάββατο και την Κυριακή 14-15/7.

Η γραμματεία θα λειτουργεί μέχρι τη Πέμπτη 12/7 στα τηλέφωνα: 2105127160, 6936660300, FAX: 2105127532.
Από Παρασκευή μεσημέρι στο χώρο της πίστας με τηλέφωνα: 6936660300, 6944679767.

Η πίστα θα είναι ανοιχτή την Παρασκευή το απόγευμα για δοκιμές για όποιον το επιθυμεί, με το χωμάτινο κομμάτι, και με ευθύνη του ιδιοκτήτη της πίστας.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ: Δευτέρα 9/7
ΛΗΞΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ χωρίς χρηματική επιβάρυνση: Πέμπτη 12/7
ΛΗΞΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ με χρηματική επιβάρυνση 25€: Σάββατο στη Γραμματεία 14/7

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ
Παρασκευή 13/7 έως Σάββατο 14/7 στο χώρο της πίστας σύμφωνα με το πρόγραμμα που επισυνάπτεται.

ΕΥΘΥΝΗ
Η διοργανώτρια λέσχη, η ΕΘΕΑΜ, η οργανωτική επιτροπή, τα στελέχη του αγώνα και οι αγωνιζόμενοι δε φέρουν καμία νομική ευθύνη έναντι τρίτων για οποιοδήποτε ατύχημα μπορεί να συμβεί κατά τη διάρκεια του αγώνα και των δοκιμών. Η ευθύνη βαρύνει την ασφαλιστική εταιρεία με την οποία ισχύει συμβόλαιο κάλυψης κίνδυνων αυτών των δραστηριοτήτων.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΙΣΤΑΣ
Το μήκος της πίστας είναι 1500 μέτρα και περιλαμβάνει 250 μέτρα χωμάτινη διαδρομή με 2 άλματα και στροφή με μπερμ τύπου Motocross.
Η χωρητικότητα της σχάρας εκκίνησης ορίζεται σε 32 μοτοσικλέτες.
Η φορά της πίστας θα είναι δεξιόστροφη.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ / ΦΟΝΤΑ
1) Νέοι αγωνιζόμενοι: Άσπρο φόντο – Μαύρος αριθμός
2) Junior αγωνιζόμενοι: Άσπρο φόντο – Κόκκινος αριθμός
3) Κύπελλο γυναικών: Μπλέ φόντο – Λευκός αριθμός
4) S1-racing 450: Πράσινο φόντο – Λευκός αριθμός
5) S2-racing OPEN: Κόκκινο φόντο – Λευκός αριθμός
6) S3-racing 250: Μαύρο φόντο – Λευκός αριθμός

Παρακαλούνται οι αναβατές να παρουσιάζονται αυτοπροσώπως στο γραμματειακό και τεχνικό έλεγχο φέροντας όλο τον εξοπλισμό (κράνη, δερμάτινη φόρμα) και την αγωνιστική τους άδεια.

ΔΟΚΙΜΕΣ
Τα ελεύθερα δοκιμαστικά ξεκινούν το Σάββατο και είναι προαιρετικά.
Τα χρονομετρημένα δοκιμαστικά είναι υποχρεωτικά με ελάχιστους τους 3 γύρους για να έχει κάποιος αναβάτης δικαίωμα συμμετοχής στον αγώνα.
Ένας αναβάτης μπορεί να συμμετέχει το ανώτερο σε 2 κατηγορίες την ίδια ημέρα.
Η διαδικασία superpole ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί στον συγκεκριμένο αγώνα.

ΑΓΩΝΕΣ
– Οι αγώνες εκκινούν ανά τετράδες με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων (εκκίνηση τύπου ταχύτητας).
– Οι κατηγορίες Νέων – Junior – Ladies πραγματοποιούνται σε ένα σκέλος με διαφορετική βαθμολογία.
– Στο τέλος του αγώνα, οι 3 πρώτες μοτοσικλέτες ακολουθούν τη διαδικασία «park-ferme» για 15 λεπτά από την ώρα τερματισμού. Επίσης και οποιαδήποτε άλλη μοτοσικλέτα υποδείξει ο τεχνικός έφορος ή το συμβούλιο αγωνοδικών βάσει υπόδειξης του αλυτάρχη.
– Η διαδικασία stop and go (ποινή 5 δευτερόλεπτων) πραγματοποιείται έπειτα από λανθασμένη εκκίνηση του αναβάτη στο χώρο που θα υποδείξει ο αλυτάρχης κατά την ενημέρωση των οδηγών.

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ-ΕΦΕΣΕΙΣ
– Υποβάλλονται βάσει δικαιοδοτικού κανονισμού και σύμφωνα με τις εγκυκλίους της ΕΘΕΑΜ.
– Υποβάλλονται από τον ίδιο τον αγωνιζόμενο και μόνο για ένα θέμα κάθε φορά.
– Ένσταση που έχει διαπιστωθεί και εξεταστεί από τον αλυτάρχη βάσει μαρτυρίας κριτών ή από το συμβούλιο των αγωνοδικών δεν γίνεται δεκτή.
– Το κόστος της ένστασης ορίζεται στο διπλάσιο του παραβόλου συμμετοχής και της έφεσης στο τριπλάσιο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΑΠΟΝΟΜΕΣ
Νικητής είναι ο αναβάτης που περάσει πρώτος τη γραμμή τερματισμού με συμπληρωμένο αριθμό γύρων που προβλέπεται για τον συγκεκριμένο αγώνα.
Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων γίνεται αμέσως μετά τον τερματισμό όλων των αναβατών.
Μετά το τέλος όλων των αγώνων, ακολουθεί η απονομή επάθλων / κυπέλλων για κάθε κατηγόρια ξεχωριστά και ειδικά στις κατηγορίες S1, S2, S3 με άθροισμα των βαθμών των 2 σκελών (μια απονομή). Σε περίπτωση ισοβαθμίας, νικητής θεωρείται αυτό που έχει πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα στο δεύτερο σκέλος.

13.07.2007 FRIDAY
18:00 – 21:00 TECHNICAL CONTROL AND VERIFICATION
14.07.2007 SATURDAY
09:00-10:00 TECHNICAL CONTROL AND VERIFICATION
15:00 – 16:00 TECHNICAL CONTROL FOR GREEK CHAMPIONSHIP
10:15 1st JURY MEETING
1st FREE PRACTICE – 30 minutes – BALKAN & EUR
11:00 – 11:30 OPEN
11:35 – 12:05 S3 – 250
2nd FREE PRACTICE – 30 min – BALKAN & EUR
12:10 – 12:40 OPEN
12:45 – 13:15 S3 – 250
QUALIFYING PRACTICE – 40 min – BALKAN & EUR
13:20 – 14:00 OPEN
14:05 – 14:45 S3 – 250
1st FREE PRACTICE – 10 minutes – GREEK CHAMP
15:00 – 15:10 JUNIOR & LADIES
15:15 – 15:25 S3 (250)
15:30 – 15:40 S2 (OPEN)
15:45 – 15:55 S1 (450)
2nd FREE PRACTICE – 15 min – GREEK CHAMP
16:00 – 16:15 JUNIOR & LADIES
16:20 – 16:35 S3 (250)
16:40 – 16:55 S2 (OPEN)
17:00 – 17:15 S1 (450)
QUALIFYING PRACTICE – 30 min – GREEK CHAMP
17:30 – 18:00 JUNIOR & LADIES
18:05 – 18:35 S3 (250)
18:40 – 19:10 S2 (OPEN)
19:15 – 19:45 S1 (450)
10:15 2nd JURY MEETING
15.07.2007 SUNDAY
WARM UP – 10 minutes – GREEK CHAMPIONSHIP
09:00 – 09:10 S3 (250)
09:15 – 09:25 S2 (OPEN)
09:30 – 09:40 S1 (450)
09:45 – 09:55 JUNIOR & LADIES
1st RACE – 20 min – GREEK CHAMPIONSHIP
10:00 – 10:20 S3 (250)
10:25 – 10:45 S2 (OPEN)
10:50 – 11:10 S1 (450)
11:15 – 11:35 JUNIOR & LADIES
2nd RACE – 20 min – GREEK CHAMPIONSHIP
11:40 – 12:00 S3 (250)
12:05 – 12:25 S2 (OPEN)
12:30 – 12:50 S1 (450)
13:00 PRICE GIVING FOR GREEK CHAMPIONSHIP
WARM UP – 20 minutes – BALKAN & EUROPEAN
13:00 – 13:20 S3 (250)
13:25 – 13:45 OPEN
1st RACE – 20 min – BALKAN & EUROPEAN
14:00 – 14:20 S3 (250)
14:30 – 14:50 OPEN
2nd RACE – 20 min – BALKAN & EUROPEAN
15:00 – 15:20 S3 (250)
15:30 – 15:50 OPEN
16:00 PRICE GIVING FOR BALKAN & EUROPEAN
16:30 2nd JURY MEETING

 


 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η συνέχεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Supermoto θα δοθεί στις Σέρρες, το Σαββατοκύριακο 14-15 Ιουλίου, στο Αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών. Ο αγώνας θα είναι ο 5ος για το Ελληνικό Πρωτάθλημα, ενώ παράλληλα θα διεξαχθεί και ο αγώνας για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Supermoto με την συμμετοχή αγωνιζομένων από διάφορες χώρες των Βαλκανίων.

Η πίστα θα έχει διαμορφωθεί κατάλληλα για τις ανάγκες του αγώνα, με καινούργια χάραξη και όμορφα χωμάτινα τμήματα. Η διαδρομή θα είναι κοινή και για τους δύο αγώνες. Το πρόγραμμα θα διαμορφωθεί με τέτοιο τρόπο, ώστε να γίνουν τα δοκιμαστικά το απόγευμα του Σαββάτου, και τα σκέλη των αγώνων την Κυριακή, για την καλύτερη εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών και την ελαχιστοποίηση του κόστους διαμονής. Συγκεκριμένα, ο τεχνικός έλεγχος θα ανοίξει το Σάββατο το μεσημέρι, ενώ τα ελεύθερα δοκιμαστικά θα ξεκινήσουν το απόγευμα. Θα ακολουθήσουν τα χρονομετρημένα δοκιμαστικά. Την Κυριακή το πρωί θα υπάρχει warm up ενώ μετά θα ακολουθήσουν οι αγώνες!

Η συμμετοχή στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα είναι ελεύθερη για όλους τους αγωνιζόμενους, χωρίς παράβολο, ενώ θα υπάρχουν πριμ για τους καλύτερους στην κατάταξη αναβάτες, σύμφωνα με τον ειδικό κανονισμό που θα αναρτηθεί σύντομα. Την διοργάνωση αναλαμβάνει η ΛΑΜΣ Λέσχη Αυτοκινήτου – Μοτοσυκλέτας Σερρών σε συνεργασία με το Off Road Team.

Για το Ελληνικό Πρωτάθλημα θα υπάρχουν δύο σκέλη για τις κατηγορίες S1 (<250 2T – <450 4T), S2 (Open) και S3 (<125 2T – 250 4T), ένα σκέλος για τις κατηγορίες Νέων, Γυναικών και Junior. Οι κατηγορίες Γυναικών και Junior θα έχουν δωρεάν συμμετοχή!

Για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα υπάρχουν δύο κατηγορίες, η 250 (<125 2T – 250 4T) με μοτοσυκλέτες προδιαγραφών όπως της S3 στο ελληνικό πρωτάθλημα, και η Open όπου μπορούν να συμμετέχουν ελεύθερα οποιεσδήποτε μοτοσυκλέτες.

Ο αγώνας θα έχει κι άλλες εκπλήξεις και αλλαγές στο πρόγραμμά του, αφού θα γίνει -όπως και στην Σπάρτη- Μεγάλος Τελικός μετά το τέλος των υπολοίπων σκελών που θα συμμετέχουν οι καλύτεροι αναβάτες από όλες τις κατηγορίες με χρηματικά έπαθλα.

Σας περιμένουμε όλους σε έναν δυνατό αγώνα που θα συνεχίσει αγωνιστικά το Πρωτάθλημα Supermotard, με όμορφο θέαμα και ακόμη ομορφότερο συναγωνισμό.