Λίγες βδομάδες πριν την έναρξη του πρώτου αγώνα και ο επίσημος κατάλογος συμμετοχών του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος Enduro είδε τα φώτα της δημοσιότητας. Ο Ivan Cervantes στην Ε1 από την Ε3, ο Mika Ahola στην Ε1 από την Ε2 και ο Juha Salminen στην Ε2 από την Ε1 είναι μόνο η αρχή των ανακατατάξεων στο φετινό πρωτάθλημα Maxxis WEC Enduro.

Κατηγορία Ε1
Σαφώς το προβάδισμα έχουν ο Cervantes και o Ahola, αλλά κυρίως ο Cervantes που έχει κερδίσει την κατηγορία Ε1 δυο φορές (2005 και 2006) πριν πάρει τον τίτλο το 2007 στην κατηγορία Ε3. Ο Ιταλός Simone Albergoni, ο Γάλλος Marc Germain και ο Πολωνός Bartosz Oblucki είναι τα τρία αουτσάιντερ για τον τίτλο.

Κατηγορία Ε2
Το άστρο του Juha Salminen λάμπει στην κατηγορία Ε2 αλλά προβλήματα θα προσπαθήσει να του δημιουργήσει ο νικητής της κατηγορίας στο ISDE της Χιλής, Johnny Aubert. Μπορεί ο Michael Pichon να διαπρέψει και στο Enduro; Θα το δούμε φέτος καθώς θα συμμετάσχει σε όλους τους αγώνες ενώ μάχη θα δώσει με τον Allesandro Belometti και τον πιτσιρικά Joakim Ljunggren για μια θέση στο βάθρο.

Κατηγορία Ε3
O Samuli Aro και ο Stefan Merriman μετανάστευσαν στην μεγάλη κατηγορία ελπίζοντας σε τίτλο, όμως ο Marko Tarkalla με τους Sebastian Guillaume, Fabien Planet και Anders Eriksson (στην μεγάλη του επιστροφή με την BMW) θα προσπαθήσουν να τους κλέψουν τη δόξα στοχεύοντας στο πρωτάθλημα.

Παρακάτω οι συμμετοχές σε όλες τις κατηγορίες του Παγκόσμιου πρωταθλήματος Enduro. Ενημέρωση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του πρωταθλήματος www.abc-wec.com ενώ για ακόμη μια χρονιά τα αποτελέσματα των αγώνων του παγκοσμίου αφέθηκαν στα ικανά χέρια των Ελλήνων της ΛΑΜΣ – Infomega. Μείνετε συντονισμένοι καθ’ όλη την αγωνιστική χρονιά για να διαβάσετε ρεπορτάζ από τους αγώνες του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Enduro.

E1 Rider Nat. Machine
2 ALBERGONI Simone ITA YAMAHA
3 GERMAIN Marc FRA YAMAHA
4 GUERRERO Cristobal SPA YAMAHA
6 OBLUCKI Bartosz POL HUSQVARNA
7 MICHELUZ Maurizio ITA YAMAHA
8 HARTMANN Mike GER KTM
10 TELLINI Daniele ITA KTM
12 ROBERTS Antony Jae AUS HONDA
13 MIQUEL Damien FRA KAWASAKI
14 GEORGSSON Fredrik SWE KTM
15 GAUTHIER Julien FRA HM-Honda
16 CADEK David CZE KTM
17 BOLTER Daryl GBR HUSQVARNA
20 AHOLA Mika FIN HM-Honda
21 HORAK Jakub CZE KTM
22 FERREIRA Fernando POR YAMAHA
25 CERVANTES Ivan SPA KTM
34 SAGAR Tom GBR KTM
80 CHERUBINI Luca ITA TM
E2 Rider Nat. Machine
3 AUBERT Jonny FRA YAMAHA
7 DINI Fabrizio ITA YAMAHA
8 DEPARROIS Nicolas FRA HUSQVARNA
9 SALONEN Valtteri FIN HUSABERG
10 MATTILA Jari FIN HM-Honda
11 PAGANON Nicolas FRA APRILIA
12 THAIN Rodrig FRA TM
13 KANNEY Nathan USA HUSQVARNA
14 CAPS Patrick BEL GAS GAS
15 ALBEPART Emmanuel FRA HM-Honda
16 GOBLET Jean Francois BEL BMW
17 SIMO Kirssi FIN BMW
18 MEO Antoine FRA HUSQVARNA
19 SALMINEN Juha FIN KTM
20 ZANOL Felipe BRA YAMAHA
21 MOSSINI Fabio ITA HM-Honda
22 PICHON Mickael FRA KTM
24 COTTON Rudy FRA BETA
26 BELOTTI Andrea ITA KTM
34 CURVALLE Jordan FRA SHERCO
38 BERNARDEZ Aaron SPA HUSQVARNA
40 JOYE Nicolas SUI HUSABERG
69 LJUNGGREN Joakim SWE HUSABERG
73 ZANNI Alessandro ITA HM-Honda
99 BELOMETTI Alessandro ITA KTM
E3 Rider Nat. Machine
2 TARKKALA Marko FIN KTM
3 GUILLAUME Sebastien FRA HUSQVARNA
4 CARLSSON Bjorne SWE HUSABERG
5 BOTTURI Allessandro ITA HM-Honda
6 KUKLIK Vita CZE KTM
7 ERIKSSON Anders SWE BMW
8 KEHR Marcus GER KTM
11 MCCONNELL Euan GBR TM
12 PLEKKENPOL Erwin NED HM-Honda
14 BOLLEY Frederic FRA GAS GAS
16 CLARKE Gordon IRE TM
17 PEDRERO Joan SPA YAMAHA
19 NAMBOTIN Christophe FRA GAS GAS
21 DOZSA Juraj SVK GAS GAS
22 PLANET Fabien FRA KTM
23 PAOLI Alessio ITA BETA
24 MERRIMAN Stefan AUS APRILIA
32 FIGUERAS Jordi SPA KTM
55 LETELLIER Antoine FRA APRILIA
81 GALINDO Xavier SPA KTM
99 ARO Samuli FIN KTM
Junior Rider Nat. Machine
4 BOURGEOIS Marc FRA HUSQVARNA
5 OLDRATI Thomas ITA KTM
6 GRITTI Mirko ITA BETA
8 FORTUNATO Benoit FRA HUSQVARNA
9 BOSSI Yannick FRA HUSQVARNA
10 PUERTA Lucas SPA YAMAHA
12 BALLETTI Oscar ITA HM-Honda
14 WAKELY Simon GBR HUSQVARNA
15 STAPLETON Jacob AUS TM
16 BERT Meyer GER BMW
17 KUKLIK Martin CZE KTM
20 MC LAUGHLIN Phillip IRE TM
21 MALKUS Vaclav CZE HUSQVARNA
22 BOUCARDEY Romain FRA KTM
24 MONLEON Armand SPA YAMAHA
25 COMINOTTO Vanni ITA KTM
28 LEBRUN Sylvain FRA HUSQVARNA
31 JOLY Jerrmy FRA SHERCO
35 MENA Oriol SPA KTM
40 PEREZ DE LA TORRE Juan SPA YAMAHA
70 PARES Guillem SPA YAMAHA
92 SOLA Arnau SPA KTM
93 SOLA Marc SPA KTM
94 SANTOLINO Lorenzo SPA KTM
95 ANDREU Carlos SPA KTM
96 GUERRERO Victor SPA KTM
99 KVARNSTROM Robert SWE TM