1ος Αγώνας Πανελλήνιου πρωταθλήματος scramble ΑΜΟΤΟΕ 2008
Ημερομηνία: 24 Φεβρουαρίου 2008
Τοποθεσία: Άνω Άγ. Ιωάννης – 7 χιλιόμετρα βόρεια της Κατερίνης
Συμμετοχές: 75 (SB:28, S1:13, S2:21, S3:13)
Καιρός: ηλιοφάνεια

O Μοτοσικλετιστικός αθλητικός όμιλος Κατερίνης διοργάνωσε την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου στην περιοχή Ανω Αγ. Ιωάννης (Πιερίας) τον πρώτο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος scramble της ΑΜΟΤΟΕ. Άνετη νίκη για τον Σιαφαρίκα (S1), επικράτηση του Σάββα Καπαγερίδη (S2) και πήρε το πάνω χέρι ο Αδάμος Πράσσος (S3). Μεγάλη μάχη στην κατηγορία SB με τον Μαργαρίτη να κερδίζει τον πρώτο αγώνα της χρονιάς.

Κατηγορία S1
Ο Βασίλης Σιαφαρίκας παρόλο που άργησε να ξεκινήσει στην εκκίνηση, γρήγορα βρέθηκε με το κλείσιμο του πρώτου γύρου, να οδηγεί την κατηγορία και να έχει εστιάσει την οδήγησή του στους αθλητές των δύο άλλων κατηγοριών, που άκουγαν στο όνομα Σάββας Καπαγερίδης και Αδάμος Πράσσος. Ο Β.Σιαφαρίκας (#11) κράτησε ως το τέλος την πρωτοπορία και με χρόνο 1ώρα 39’ 11’’ ανέβηκε στο πρώτο σκαλί της κατηγορίας S1. Δεύτερος, με έναν γύρο λιγότερο, τερμάτισε ο τοπικός Μάρκος Ασαρίδης (#17) που οδήγησε εντυπωσιακά στον αγώνα και ανέβηκε άξια στο βάθρο. Τρίτος, με δύο γύρους λιγότερους από τον πρώτο, τερμάτισε ο Θεόδωρος Παπαβασιλείου (#14) όπως και στον περσινό αγώνα της Κατερίνης. Στην τέταρτη θέση ακολούθησε ο Παντελής Φιλόγλου (#102), με τον Θανάση Τρίγκα (#131) να ακολουθεί από κοντά στην πέμπτη θέση, Την πρώτη εξάδα έκλεισε ο Αποστόλης Καραποστόλης (#105). Δώδεκα αθλητές τερμάτισαν των αγώνα, με τον Κώστα Κατσαβριό (#141) να μένει εκτός κατάταξης.

Κατηγορία S2
Ο Σάββας Καπαγερίδης πέρυσι στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος δεν τα είχε καταφέρει να διακριθεί. Φέτος όμως τα πράγματα πήγαν καλά και κατάφερε να ολοκληρώσει με επιτυχία τον αγώνα, τερματίζοντας πρώτος μεταξύ 21 αθλητών που πήραν εκκίνηση την Κυριακή. Ο Σ.Καπαγερίδης (#201) έκλεισε 21 γύρους καταφέρνοντας να κάνει συνολικό χρόνο 1ώρα 42’05’’. Ένα γύρο πίσω έμεινε ο Τάσος Τσιουχάρας (#22) που χρειάστηκε στην αρχή να «παλέψει» για αρκετούς γύρους με τον Στέλιο Χριστοδούλου, πριν αυτός πέσει στις πίσω θέσεις. Τρίτος στο βάθρο ανέβηκε ο Χρήστος Σεκερτζής (#261) καταφέρνοντας να κρατήσει την θέση του και να αφήσει πίσω του τους υπόλοιπους διεκδικητές. Ο Γιώργος Νταλιμπίρης (#210) κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, αφήνοντας για μόλις 12 δευτερόλεπτα και στην πέμπτη θέση, τον Στέλιο Χριστοδούλου (#241). Την γραμμή του τερματισμού πέρασε μετά από μόλις 6 δευτερόλεπτα ο Νίκος Παναγιάννης (#230) που κατέλαβε έτσι την έκτη θέση. Από τους 21 αθλητές μόνο ο Άρης Παπανικολάου (#263) έμεινε εκτός κατάταξης.

Κατηγορία S3
Ο αθλητής από την Βέροια, Αδάμος Πράσσος (#311) ήταν χωρίς συζήτηση ο καλύτερος της κατηγορίας. Από την αρχή έδωσε τον δικό του γρήγορο ρυθμό και δημιούργησε στο τέλος διαφορά ενός γύρου από τον δεύτερο Κώστα Κασκάνη (#318). Ο Αδάμος Πράσσος οδήγησε τους 21 γύρους σε συνολικό χρόνο 1ώρα 41’09’’. Τρίτος ο Νίκος Λιόσης (#310) που επέστρεψε στους αγώνες μετά από αρκετό καιρό. Τέταρτος ο Θανάσης Γκαγκανάτσιος (#303) με τους Λευτέρη Νότου (#312) και Ντίνο Κάλφα (#381) να κλείνουν την πρώτη εξάδα. Δώδεκα αθλητές τερμάτισαν στην κατηγορία, με ένα «κουρεμένο» εμπρός γρανάζι να αφήνει εκτός τον Θεόδωρο Βασιλάκη (#300).

Κατηγορία SB
Ο νικητής της κατηγορίας μετά απο 45 λεπτά αγώνα, κρίθηκε ακριβώς στο νήμα. Ο Νίκος Μαργαρίτης (#51) κατάφερε να καλύψει την διαφορά και να προσπέρασε τον Αριστείδη Παπαβασιλείου (#2) στην τελευταία στροφή πριν τον τερματισμό και ανέβηκε πρώτος στο σκαλί του βάθρου. Στο δεύτερο ακολούθησε ο Αριστείδη Παπαβασιλείου με τον Νίκο Ιωσηφίδη (#207) να ανεβαίνει για μόλις 2 δευτερόλεπτα διαφορά στην τρίτη θέση, αφήνοντας τέταρτο τον Αντώνη Αντωνίου (#205). Θρίλερ και για τις επόμενες δυο θέσεις τις πρώτης εξάδας, όπου ο Γιάννης Ζουμπουνίδης (#7) τερμάτισε πέμπτος για μόλις 2 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Χρυσόπουλο Ζαπουνίδη (#33) που κατέλαβε τελικά την έκτη θέση. Ο αριθμός των αθλητών που έφτασαν να περάσουν την γραμμή του τερματισμού και να είναι εντός αγώνα, έφτασε τους 23. Τρεις δεν τα κατάφεραν.

Γενική
Ο Βασίλης Σιαφαρίκας (#11) ήταν και πάλι ο συνήθης ύποπτος που ξεχώρισε στον αγώνα. Σαν τυφώνας γύρναγε την διαδρομή καταφέρνοντας να πετύχει τον ταχύτερο γύρο στον τελευταίο 22 γύρο, ο οποίος ήταν και ο καλύτερος της γενικής. Ο Αδάμος Πράσσος (#311) ήταν και αυτός σε πολύ καλή φόρμα, πίεσε κατά την διάρκεια του αγώνα. Μια ομάδα αθλητών του στάθηκε εμπόδιο και τον καθυστέρησαν, κόβοντάς του τον ρυθμό. Κατάφερε όμως στους τελευταίους γύρους να προσπεράσει τον Σάββα Καπαγερίδη και να εξασφαλίσει την δεύτερη θέση, έχοντας διαφορά ενός γύρου από τον πρώτο. Ο Σάββας Καπαγερίδης (#201) ακολούθησε τρίτος κλείνοντας και αυτός 21 γύρους και διαφορά 1’06’’ από τον Πράσσο. Στην παρέα των τριών κορυφαίων οδηγών, προστέθηκε και ο Μάρκος Ασαρίδης (#17) που μας έκανε πολύ καλή εντύπωση με το οδηγητικό του στιλ. Ο «ΑΣΑΡ» (όπως έγραφε η αγωνιστική του μπλούζα) είχε 1’52’’ διαφορά από τον Καπαγερίδη, κατάφερε να κλείσει και αυτός 21 γύρους. Την πρώτη εξάδα κλείνουν οι Τάσος Τσιουχάρας (#22) και Κώστας Κασκάνης (#318).

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 09 Μαρτίου στα Μέγαρα Αττικής.