Η Ευρωπαική Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας (UEM) ανακοίνωσε τα ημερολόγια πρωταθλημάτων σε motocross, enduro, supermoto και trial για το 2013. Από Ελληνικής πλευράς μόνο οι Σέρρες διοργανώνουν αγώνα Rally τέλη Αυγούστου.

 

MOTOCROSS

Eυρωπαικό πρωτάθλημα motocross EMX65 και EMX85

 

  1. 07-04 Heerde/NED NW Europe
  2. 05-05 tba/FIN NW Europe
  3. 19-05 Hedeland/DEN NW Europe
  4. 09-06 Bielstein/GER NW Europe
  5. 07-07 Randers/DEN NW Europe

 

 

  1. 14-04 Pyrogovo/UKR NE Europe
  2. 21-04    Orlyonok/RUS NE Europe
  3. 12-05 Kaunas/LTU NE Europe
  4. 02-06 Karlsi-Nuja NE Europe
  5. 23-06 Cieszyn/POL NE Europe
  6. 28/07 Stelpe/LAT NE Europe

 

 

  1. May or June Troyan/BUL SE Europe

 

Τέσσερις αγώνες θα οριστικοποιηθούν στην Βαλκανική συνάντηση στις αρχές Δεκεμβρίου.

 

  1. 13-14/04 Albaida/SPA SW Europe
  2. 20/21-04 Castiglione del lago/ITA SW Europe
  3. 11/12-05 Brezice/SLO SW Europe
  4. 18/19-05 Brou/FRA SW Europe
  5. 27/2807  Baldasserona/RSM SW Europe

 

 

ALL ZONES EMX 65cc& 85cc

23/24/25-08 Matterley Basin/GBR

 

EMX OPEN European Championship

 

  1. 14-04 Pyrogovo/UKR
  2. 21-04 Orlyonok/RUS
  3. 12-05 Brezice/SLO
  4. 26-05 Olzstyn/POL
  5. 02-06 Sportcentre “Lublenec”/UKR

 

 

EMX MAXIS Quad European Championship

 

  1. 25/26-05 Schwedt/GER
  2. 15/16-06 Varsseveld/NED
  3. 22/23-06   Genk/BEL
  4. 03/04-08 Kivioli/EST
  5. 10-11/8 Kegums/LAT
  6. 07/08-09 Dardon Gueugnon/FRA
  7. 14/15-09 Rudersberg/GER

 

 

Motocross of European Nations

Women’s Motocross of European Nations

27/28-04 Castenau de Levis/FRA TBC

 

Sidecarcross/Quadcross of European Nations

12/13-10 Cingoli/ITA

 

EMX 250cc European Championship

 

  1. 04/05-05 tba
  2. 08/09-06 Ernee
  3. 29/30-06 Uddevalla
  4. 06/07-07 Kegums
  5. 13/14-07 Semigorje
  6. 03/04-08 Loket
  7. 23/24/25-08 Matterley Basin
  8. 08/09-09 tba

 

 

EMX 125cc European Championship

 

  1. 13/14-04 Arco di Trento/ITA
  2. 20/21-04 tba
  3. 06/07-07 Kegums/LAT
  4. 27/28-07 Lausitzring/GER
  5. 03/04-08 Loket/CZE
  6. 17/18-08 Bastogne/BEL
  7. 23/24/25-08 Matterley Basin/GBR
  8. 07/08-09 tba

 

 

Honda EMX 150cc 4stroke European Championship

 

  1. 13/14-04 Arco di Trento/ITA
  2. 20/21-04 tba
  3. 08/09-06 Ernee
  4. 27/28-07 Lausitzring/GER
  5. 17/18-08 Bastogne/BEL
  6. 23/24/25-08 Matterley Basin/GBR

 

 

Snowcross European Championship

9-10/2 Hattfjelldal/NOR

 

ENDURO

Enduro championship

 

  1. 27-28/04 Bussi sul Tirino (Pescara)/ITA
  2. 08-09/06 Bar sur Seine/FRA
  3. 24-25/08 Uhlirske Janovice/CZE
  4. 18-20/10 tba (Portugal)

 

 

Bajas championship

 

  1. 15-17/03 Pordenone/ITA
  2. 13-16/06 Baia Mare/ROM
  3. 28-30/06 Stalowa Wola/POL
  4. 15-18/08 Pàpa/HUN
  5. 27-28/09 Idanha a Nova/POR

 

 

Tout Terrain Rally Cup

 

  1. 27/07-03/08 Oradea/ROM
  2. 29/08-01/09 Serres/GRE

 

 

Snow mobile Enduro Cup

 

  1. 08-09/03 Karstula/FIN

 

 

50cc UEM CUP

 

  1. 27-28/04 Bussi sul Tirino/ITA

 

 

SUPERMOTO

UEM S2 European SuperMoto Championship

 

  1. 7/4 Capua/ITA
  2. 12/5 tba
  3. 23/6 Sosnova/CZE
  4. 14/7 Rijeka/CRO
  5. 25/8 tba
  6. 1/9 Lignieres/SUI
  7. 23/9 Carole/FRA

 

 

TRIAL

European Championship

  1. 2/6 Tanvald/CZE
  2. 6/7 Barzio/ITA
  3. 11/8 Hvervenbukta, Oslo/NOR
  4. 18/8 Boras/SWE

 

Women’s Championship

  1. 1/6 Tanvald/CZE
  2. 10/8 Hvervenbukta, Oslo/NOR
  3. 17/8 Boras/SWE

 

Youth Championship

  1. 1/6 Tanvald/CZE
  2. 10/8 Hvervenbukta, Oslo/NOR
  3. 17/8 Boras/SWE