Το πολύαναμενομενο AMA/FIM Supercross ξεκινάει αυτό τα σαββατοκύριακο όπως κάθε χρόνο στην γενέτειρα της Disneyland στο Anaheim της California. Οι Mickey, Donald και Goofy δεν προβλέπεται ούτε φέτος να είναι παρόν στο Angel Stadium λόγω υποχρεώσεων στα μικρά παιδιά θα είναι όμως οι James Stewart, Ryan Dungey, Ryan Villopoto και Chad Reed για την πρώτη παράσταση της διεκδίκησης του φετινού τίτλου.

Η οικονομική κρίση έφερε στενότητα χρημάτων και στο χώρο του αμερικανικού motocross και περισσότερο απασχολεί το ποιος δεν κατάφερε να είναι παρόν σε αυτόν τον πρώτο αγώνα παρά οι οδηγοί που βρήκαν συμβόλαια και θα δουν από κοντά το χρώμα της μπάρας της εκκίνησης. Προς το παρόν αγνοείται η τύχη των δυνατών οδηγών Tim Ferry, Michael Byrne, Kyle Chisholm, Kyle Cunningham και P.J.Larsen που δεν έχουν βρει ακόμα ομάδα.

Επίσης η Monster Energy Pro Circuit Kawasaki δεν έχει ανακοινώσει σε πιο πρωτάθλημα θα αγωνιστούν οι οδηγοί της (ανατολή ή δύση) και χαρμόσυνο γεγονός αποτελεί η επιστροφή του Grant Langston και του Ben Townley μετά από πολύ καιρό απουσίας.

Παρακάτω παρουσιάζονται οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στον θεσμό. Δίπλα από τα ονόματα  των οδηγών είναι τα ονόματα των μηχανικών ενώ με (W) είναι το πρωτάθλημα της δύσης και με (E) είναι το πρωτάθλημα της ανατολής.

San Manuel / Yamaha / JSE
450
1- James Stewart (Oscar Wirdeman & Paul DeLaurier)
75 – Josh Hill (Chris Rhodes)

Monster Energy Kawasaki
450
2 – Ryan Villopoto (Mike Williamson)
22 – Chad Reed (Dana Wiggins)

Honda Red Bull Racing
450
18 – Davi Millsaps (Carlos Rivera)
29 – Andrew Short (Jason Haines)

ΜΧ – Γυναίκων
1 – Ashley Fiolek

Rockstar Makita Suzuki
450
5 – Ryan Dungey (Mike Gosselaar)
712 – Matt Moss (Mark Valcore)

250
45 – Austin Stroupe (Lee McCollum)

Monster Energy Pro Circuit Kawasaki
250
12 – Jake Weimer (Shawn Irwin)
28 – Tyla Rattray (Vince Bereni)
100 – Josh Hansen (Damon Conkright)
108 – Dean Wilson (Paul Perebijnos)
377 – Christophe Pourcel (Kyle Bentley)

Factory KTM USA
250
19 – Tommy Searle (W) (Jay Burgess)

Jägermeister KTM
450/350
800 – Mike Alessi (Motocross) (Kelly Lumgair)

Troy Lee Designs/Lucas Oil Honda
450
Ben Townley (Motocross)

250
49 – Wil Hahn (Matt Jory)
72 – Christian Craig
200 – Cole Seely

JGRMX Toyota/Muscle Milk/Yamaha
450
23 – Justin Brayton
33 – Josh Grant (Alex Ewing)

J-Law Racing / Boost Mobile / ampm
450
8 – Grant Langston
338 – Jason Lawrence (Motocross και μερικούς αγώνες SX )
Sean Hamblin
Ryan Newton

Valli Motorsports Yamaha
450
9 – Ivan Tedesco (Frank Latham)
41 – Kyle Regal (Jon Mitcheff)

250
41 – Kyle Regal

Rockstar Suzuki / Canidae
450
10 – Tommy Hahn (Jason Thomas)
40 – Jake Moss (Motocross) (Steven Stoyakovich)

250
40 – Jake Moss (E) (Steven Stoyakovich)
66 – Blake Baggett (E) (Steve Westfall)
116 – Ryan Morais (W) (Rene Zapata)
126 – Hunter Hewitt (W) (Jamie Ellis)

DNA Shred Stix Star Racing Yamaha
450
Gautier Paulin (Για  μερικούς αγώνες SX)

250
20 – Broc Tickle (Dave Feeney)
48 – Max Anstie
341 – Nico Izzi
577 – Martin Davalos

MotoConcepts Yamaha
450
35 – Matt Goerke (Brent Myron)
122 – Dan Reardon (Eddie Laret)

250
46 – Ryan Sipes (E) (Scott Adkins)
801 – Jeff Alessi (W) (Derek Dwyer)
61 – Vince Friese (E) (Derek Dwyer)
585 – Travis Baker (W) (Scott Adkins)

Hart & Huntington
450
47 – Matt Boni
67 – Chris Blose (Tony Berluti)

Team Suzuki City
250
31 – Matt Lemoine (E)
36 – Darryn Durham (E)
43 – Steven Clarke (E)

BTOSports.com/BBMX/Palmetto Suzuki
450
62 Jason Thomas

250
42 – Ben Evans (W)
68 – Robert Kiniry (W)
95 – Lucas Crespi (E)
130 – Kyle Keylon (E)

Confused Clothing Company / Wonder Warthog Racing
450
Adam Enticknap
Branden Jesseman
79 – Justin Sipes (East Only)
82 Jesse Casillas
229 – Jeff Loop
247 – Teddy Parks Kawasaki (West Coast OnlyIncluded in Shea/Warthog Partnership)
309 – Spencer Dally
812 – Luke Vonlinger
958 – Aden De Jager
930 – Tom Parsons

250
Shae Bentley (E)
Tyler Wharton (E)
50 – Alex Martin (E)
52 – Antonio Balbi (W)
69 – Adam Chatfield (E)
129 – Vernon McKiddie (E)
177 – Mitch Rask (W)
247 – Teddy Parks
251 – Josh Clark (W)
375 – Cody Gilmore (E)
385 – Riley Blackmer (E)
447 – Deven Raper (W)
565 – Preston Mull (E)
779 – Augie Lieber (W)
804 – Jason Langford (W)

Team MXdesignz.com/Shea Racing
450
Casey Hinson

250
272 – Taylor Painter (W)
339 – Mike Thacker (E)

Red Seven Ride Co.
450
644 – Kyle Partridge

250
711 – Ronnie Goodwin (W, και 450 στους αγώνες Ανατολής) (Jordan Troxell)

Rockwell Fire Police
450
Cole Siebler

250
854 – Landen Powell (W)

KTM Factory Services
450
Michael Sleeter

250
Sean Borkenhagen (W)

Honda of Troy
250
Levi Kilbarger

Εκτός συμβολαίων μέχρι και της 28/12/09
15 – Timmy Ferry
26 – Michael Byrne
58 – Weston Peick
77 – Josh Summey
87 – Les Smith
Tyler Bright
Mike Mcdade
Jarred Browne
Kyle Cunningham
Kyle Chisholm
P. J. Larsen
Elizabeth Bash