H μεγάλη κατηγορία ήταν φυσικά η πιο συναρπαστική με έναν τραυματισμένο Taddy BLAZUSIAK (KTM), τον David KNIGHT (Honda) με την νέα του μοτοσυκλέτα, ένα πεινασμένο για την επιτυχία Jonny WALKER συν αναβάτες με μεγάλη φιλοδοξία (LJUNGGREN, GOMEZ, OLDRATI)!

Στον πρώτο αγώνα, ο δυο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής BLAZUSIAK βρέθηκε επικεφαλής μπροστά από τον David Knight και τον Jonny WALKER. Στο δεύτερο αγώνα, με αντίστροφη σειρά επιλογής στη μπάρα εκκίνησης, η δράση ήταν ακόμα πιο έντονη με τον WALKER να κυριαρχεί, τον KNIGHT και BLAZUSIAK να μάχονται για τη δεύτερη θέση, που τελικά στράφηκε προς όφελος του αναβάτη της KTM. Στο τρίτο και τελευταίο αγώνα, ο Πολωνός ξέφυγε από την αρχή αφήνοντας τον Jonny WALKER 10 δευτερόλεπτα πίσω του.

Με αυτή την εντυπωσιακή νίκη, BLAZUSIAK απέδειξε ότι ακόμα και με ένα σοβαρό τραυματισμό, θα μπορούσε να εξακολουθεί να μάχεται με τους αντιπάλους του.

Φέτος εγκανιάστηκε και η κατηγορία Junior με τον άγνωστο Πολωνό Pawel Szymkowski να κερδίζει δυο από τα τρια σκέλη.

FIM SuperEnduro World Championship – Round 1, Poland

Final #1

1. Taddy Blazusiak (KTM) 07:59.641; 2. David Knight (Honda) 08:05.435; 3. Jonny Walker (KTM) 08:08.574; 4. Alfredo Gomez (Husaberg) 08:09.408; 5. Kornel Nemeth (KTM) 08:27.036; 6. Thomas Oldrati (Husaberg) 08:33.988; 7. Joakim Ljunggren (Husaberg) 08:34.102; 9. Mike Hartmann (Husaberg) 08:13.714

Final #2

1. Jonny Walker (KTM) 08:02.556; 2. Taddy Blazusiak (KTM) 08:08.198; 3. David Knight (Honda) 08:16.821; 4. Kornel Nemeth (KTM) 08:18.431; 5. Thomas Oldrati (Husaberg) 08:20.014; 6. Joakim Ljunggren (Husaberg) 08:36.761; 8. Mike Hartmann (Husaberg) 08:49.720; 9. Alfredo Gomez (Husaberg) 08:50.665

Final #3

1. Taddy Blazusiak (KTM) 07:50.300; 2. Jonny Walker (KTM) 08:00.663; 3. Alfredo Gomez (Husaberg) 08:02.140; 4. Joakim Ljunggren (Husaberg) 08:05.418; 5. David Knight (Honda) 08:06.936; 6. Thomas Oldrati (Husaberg) 08:08.217; 10. Mike Hartmann (Husaberg) 08:36.545

FIM SuperEnduro World Championship – Championship Standings

1. Taddy Blazusiak (KTM) 57pts; 2. Jonny Walker (KTM) 51pts; 3. David Knight (Honda) 41pts; 4. Alfredo Gomez (Husaberg) 31pts; 6. Joakim Ljunggren (Husaberg) 28pts; 7. Thomas Oldrati (Husaberg) 28pts; 8. Mike Hartmann (Husaberg) 18pts;

 

FIM Junior World Cup

Final #1

1. Pawel Szymkowski (KTM) 08:15.322; 2. Johan Edlund (Husaberg) 08:22.772; 3. Giacomo Redondi (KTM) 08:34.794; 4. Rafal Bracik (KTM) 08:43.914; 5. Danny McCanney (Gas Gas) 08:45.785; 9. Tim Apolle (Husaberg) 09:09.908

Final #2

1. Danny McCanney (Gas Gas) 08:30.171; 2. Pawel Szmkowski (KTM) 08:34.224; 3. Giacomo Redondi (KTM) 08:36.882; 4. Magnus Thor (KTM) 08:54.965; 5. Johan Edlund (Husaberg) 08:55.996

Overall Junior Standings (after round 1)

1. Pawel Szymkowski (KTM) 37pts; 2. Danny McCanney (Gas Gas) 30pts; 3. Giacomo Redondi (KTM) 28pts; 4. Johan Edlund (Husaberg) 27pts

Jonny Walker

Jonny Walker

Taddy Blazusiak

Taddy Blazusiak

David Knight

David Knight