Στο λιμάνι του Πειραιά διεξήχθη ο τελευταίος αγώνας του πρωταθλήματος για το 2006 σε νέα τοποθεσία πάντα υπό την διοργάνωση της Pro Action. Σε ένα ψυχρό αλλά ηλιόλουστο πρωινό Κυριακής ο VDB στην S2 και η ΚΤΜ στην S1 άρπαξαν τους εναπομείναντες τίτλους του πρωταθλήματος.

Ο Γάλλος VDB κέρδισε και τα δυο σκέλη, η τέταρτη νίκη GP φέτος, κάτι που ήταν αρκετό για να του δώσει τον Παγκόσμιο τίτλο από το πρώτο σκέλος. Ήταν η πρώτη του χρονιά με την Aprilia στην κατηγορία S2, τον τίτλο της οποίας κέρδισε η Aprilia. Η ομάδα του έδωσε τον κατάλληλο χαρακτηρισμό: 101% World Champion.

Ο Boris Chambon, περσινός πρωταθλητής, δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την δεύτερη θέση, τερμάτισε δεύτερος και στα δυο σκέλη. Ο Eddy Seel έκλεισε την πρώτη τριάδα με την τρίτη του θέση στο δεύτερο σκέλος, σε μια κατά τα άλλα απογοητευτική χρονιά στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Κάκος τερμάτισε στην 18η θέση του αγώνα, πρώτος Έλληνας στην κατηγορία ο οποίος βαθμολογήθηκε με 6 βαθμούς. Τον ακολούθησε ο Μανώλης Παπαγεωργίου στην 21η θέση με 4 βαθμούς και ο Φώτης Τσαλίκης στην 22η θέση με 1 βαθμό. Συμμετείχαν αλλά δεν βαθμολογήθηκαν ο Χατζηγεωργίου Κίμων, ο Μιχάλης Μιμίκος και ο Παπαγεωργίου Άρης.

Στην κατηγορία S1 οι δάφνες έπρεπε να ήταν για τον Άγγλο Matt Winstanley o οποίος είχε ξεκινήσει δυναμικά από το πρωί κερδίζοντας την superpole αλλά και το πρώτο σκέλος προς έκπληξη όλων μας. Προηγείτω και στο δεύτερο σκέλος μέχρι τον 14ο γύρο αλλά μια πτώση τον ανάγκασε να εγκαταλείψει και να ανοίξει το δρόμο για τον Σλοβένο Ales Hlad ο οποίος με την δεύτερη θέση στο πρώτο σκέλος και με νίκη στο δεύτερο κατέκτησε την πρώτη του νίκη GP στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Ελβετός Marcel Goetz τερμάτισε δεύτερος και ο Ivan Lazzarini συμπλήρωσε το βάθρο. Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος πρωταθλητής είναι ο Bernd Hiemer, δεύτερος ο Ivan Lazzarini και τρίτος o Gerald Delepine. H KTM κέρδισε το πρωτάθλημα κατασκευαστών στην κατηγορία S1.

Ο Μιχάλης Κουτσουμπός ανέβηκε στην 18η θέση της κατάταξης έχοντας συλλέξει 7 βαθμούς στα δυο σκέλη. Πιο πίσω ο Γιάννης Μπούστας στην 20η θέση με 7 βαθμούς δεν τερμάτισε στο δεύτερο σκέλος. Τρίτος Έλληνας ο Θανάσης Νάκης στην 21η θέση με 6 βαθμούς και ο Ηλίας Μικές στην 22η θέση με 4 βαθμούς. Συμμετείχε αλλά δεν βαθμολογήθηκε ο Κεφαλλονίτης Σπύρος.

Το φαινόμενο Ales Hlad
Ήταν πριν τρία χρόνια νομίζω όταν στην πρώτη του χρονιά στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα Supermoto ο συμπαθής Σλοβένος κέρδιζε τον πρώτο του βαθμό στον Ελληνικό αγώνα των Μεγάρων. Την επόμενη χρονιά (2005) στον Ελληνικό αγώνα Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Supermoto ο Hlad κερδίζει διπλή νίκη (ύστερα από μάχες και στα δυο σκέλη) μπροστά από τους Σπύρο Κεφαλλονίτη που τερμάτισε δεύτερος και Φώτη Τσαλίκη που τερμάτισε τέταρτος. Ένα χρόνο μετά ο Hlad έχει μεταπηδήσει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα αφού το επίπεδο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος δεν μπορεί πλέον να τον βοηθήσει. Ακολουθώντας όλο το Παγκόσμιο πρωτάθλημα με την ίδια -ιδιωτική-ομάδα που τον γνωρίσαμε στην Καλαμάτα, κερδίζει φέτος στον Πειραιά το πρώτο του Παγκόσμιο GP! Τρομερή εξέλιξη για τον νεαρό Σλοβένο, που θυμήθηκε αμέσως τα Μέγαρα, την Καλαμάτα και μάλλον θα θυμάται για πάντα τον Πειραιά.

Παράλληλα στον Πειραιά διοργανώθηκε ο τελευταίος αγώνας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Supermoto με νικητή τον Ούγγρο Giorgy Kokeniesi και στα δυο σκέλη της κατηγορίας 250cc. Ο Αυστριακός Malcolm Schneider και ο Ιταλός Gennaro Dichello μοιράστηκαν τις νίκες στην κατηγορία 250cc. Ευρωπαίοι πρωταθλητές είναι στην κατηγορία 250cc ο Giorgy Kokeniesi και στην κατηγορία 450cc ο Gennaro Dichello.

Τέλος φιλοξενήθηκε επίσης ο τελευταίος αγώνας του κυπέλλου KTM Red Bull και ο Γάλλος Baptiste Rheims είναι ο κυπελλούχος του θεσμού. Τις δυο νίκες μοιράστηκαν o Φινλαδός Hermulen και ο Ιταλός Elia Sammartin.

Σάββατο
Τον απόλυτο χρόνο στα δοκιμαστικά του Σαββάτου έχει ο Boris Chambon (ΚΤΜ, #1) από την κατηγορία S2 με δεύτερο τον Eddy Seel (Suzuki, #3) από την ίδια κατηγορία. Η πίστα καθώς φαίνεται ευνοεί τις μικρότερες μοτοσυκλέτες 450 κυβικών κάτι που φαίνεται και στα αποτελέσματα των χρονομετρημένων δοκιμαστικών της κατηγορίας S2 όπου μετά τον απόλυτο χρόνο του Chambon 56’207 συνολικά επτά αναβάτες βρίσκονται στο ίδιο δευτερόλεπτο.

Ο Ivan Lazzarini (Husqvarna, #30) έχει τον καλύτερο χρόνο της κατηγορίας S1 με χρόνο 56’402 ενώ και εδώ ο συναγωνισμός είναι τεράστιος αφού συνολικά οκτώ αναβάτες βρίσκονται στο ίδιο δευτερόλεπτο. Τον εκπληκτικό χρόνο 58,619 έκανε ο Γιάννης Μπούστας (ΚΤΜ, #68) και βρίσκεται στην 15η θέση της κατάταξης στην κατηγορίας του. Αυτός ήταν μακράν και ο καλύτερος χρόνος των Ελλήνων αναβατών. Αναλυτικά οι Έλληνες αναβάτες: