Αγωνιστικό Σαββατοκύριακο στο Τυμπάκι

Πλούσιο θέαμα από δύο και τέσσερις, μικρούς και μεγάλους τροχούς, απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο 7 & 8 Μαΐου, στο στρατιωτικό αεροδρόμιο Τυμπακίου.

Η Pro Action, διοργάνωσε με απόλυτη επιτυχία αγώνες δεξιοτεχνίας αυτοκινήτων, Kart, Scooter, Παπιά, Mini, SuperMoto και για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια στην Κρήτη, αγώνα ταχύτητας αυτοκινήτων!
Και τις δύο μέρες, η προσέλευση των θεατών είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και ιδιαίτερα την Κυριακή όπου γινόταν το αδιαχώρητο στις κερκίδες και στα κάγκελα περιμετρικά της πίστας. Αξίζουν λοιπόν, πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωτές και φυσικά ακόμα πιο πολλά στο Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας (ΓΕΑ) που παραχώρησε το χώρο.

Επίσης στην επιτυχία του αγώνα συνέβαλαν ενεργά ο διοικητής της 138 Σ. Μ. κος Ατζέμης και το στρατιωτικό προσωπικό της μονάδας, ιδιαίτερα η υπηρεσία ασφαλείας του αεροδρομίου, τόσο στην προετοιμασία, όσο και στη διεξαγωγή, όπου πρόσφεραν τα μέγιστα.

Στη Scooter80 έγιναν δυνατές μάχες για την 1η θέση της κατηγορίας. Νικητής στο νήμα αναδείχτηκε ο Πσπαράκης(#46) με Zip70, λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου πίσω του ο Χατζηστρατής(#22) με Quartz70 και 3ος μια ανάσα πίσω τους ο Μπόης(#1) με Zip70.

Ακολούθησε κοινός αγώνας, λόγω λίγων συμμετοχών, για ScooterOpen και Παπιά με τον Τουφεξή(#69) με FX125 να επικρατεί στη ScooterOpen και το Μακάκη(#11) με Z125 στα Παπιά. Στην κατηγορία Mini με τα λιλιπούτεια δίτροχα, τη νίκη πήρε ο Μπετίνης(#65).

Το πρόγραμμα της Κυριακής ξεκίνησε με δύο τροχούς (SuperMoto) και την κατηγορία των Νέων. 1ος τερμάτισε ο Ψεγιαννάκης(#100) με Hysqy450, 2ος ο Παντελιδάκης(#38) με CRF 451 και 3ος ο Γαροφαλάκης(#18) με CRF450. Μεγάλος άτυχος σε αυτή την κατηγορία ο Γεωργιουδάκης(#818) με CRF450, που σε όλο τον αγώνα βρισκόταν «κολλημένος» στον τροχό του Ψεγιαννάκη και δύο γύρους πριν τερματίσουν είχε μία άσχημη πτώση και εγκατέλειψε.

Στην Light, 1ος τερμάτισε ο Φρατζεσκάκης(#41) με YZF250, 2ος ο Καράκης(#123) με ΤΜ250 και 3ος ο Περουλάκης(#40) με ΤΜ125. Μεγάλος άτυχος της Light ο Μαυράκης(#1) με KXF300, που είχε μια όμορφη εκκίνηση, βρέθηκε μπροστά και άρχισε να φτιάχνει διαφορά από τους υπόλοιπους, όμως στον 3ο γύρο έσπασε η αλυσίδα της μοτοσικλέτας και εγκατέλειψε.

Στη Racing450, επικράτησε ο νικητής στους Νέους, ο Ψεγιαννάκης(#100) με Hysqy450 και ακολούθησε ο Σταυρουλάκης(#73) με CRF450. Πίσω του έγινε μάχη για την 3η θέση με τελικό νικητή το Διγενή(#112) με Hysqy450 και μόλις 85 χιλιοστά(!) του δευτερολέπτου ακολούθησε ο Φασομυτάκης(#69) με CRF450.

Στη RacingOpen, οι δύο πρώτοι ανέβασαν ψηλά τον πήχη του συναγωνισμού με τη μεταξύ τους κόντρα. Τελικά τη νίκη πήρε ο Διακάκης Νικηφ.(#119) με Husaberg550, αφήνοντας πίσω του το Σκύβαλο (#120)με ΚΤΜ625 ενώ αρκετά πίσω τους στην 3η θέση τερμάτισε ο Στρατουδάκης(#36) με ΚΤΜ525.

Επόμενος αγώνας για το κύπελλο SuperMoto Κρήτης, στις 19 Ιουνίου, στο λιμάνι Ηρακλείου.

Κείμενο, φωτογραφίες: Γιώργος Δαμανάκης