Με ένα δυνατό ξεκίνημα στο Zolder του Βελγίου, άρχισε το παγκόσμιο πρωτάθλημα motocross. O Stefan Everts (Yamaha #72), κατάφερε να κερδίσει δύσκολα τον πρώτο αγώνα της χρονιάς της ΜΧ1 ενώ αντίθετα ο Tyla Rattray επικράτησε άνετα στην ΜΧ2.

1ο Σκέλος ΜΧ1
Την εκκίνηση πήρε ο Kevin Strijbos (Suzuki #24) και οδήγησε τον αγώνα για δύο γύρους πριν του πάρει την πρωτοπορία του ο Michael Pichon (Honda #2) και εξαφανιστεί μπροστά. Τον Strijbos πέρασαν και οι Joel Smets (Suzuki #3), Joshua Coppins (Honda #5), Ben Townley (KTM #30), και Ken deDijcker (Honda #9). Ο πρωταθλητής Stefan Everts (Yamaha #72) είχε κακή εκκίνηση και ανέβαινε θέσεις συνεχώς μέχρι που βρέθηκε στην δεύτερη θέση και προσπαθούσε να κρατήσει τον Townley πίσω του. Ο Pichon μπροστά άρχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα με την μπροστινή του ανάρτηση επιτρέποντας στον Everts να τον πλησιάσει και να τον περάσει. Τον Pichon προσπάθησε να περάσει και ο Townley αλλά είχε μια πτώση που τον καθυστέρησε αρκετά. Το πρώτο σκέλος της χρονιάς το κέρδισε ο Everts, αν και μας έχει συνηθίσει σε μέτριες επιδώσεις στην αρχή του πρωταθλήματος, με δεύτερο τον Pichon και τρίτο τον περσινό πρωταθλητή της ΜΧ2 τον Ben Townley. Τέταρτος τερμάτισε ο de Dijcker πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κρατώντας στην πέμπτη θέση τον Smets και στην έκτη τον Coppins.

2ο Σκέλος ΜΧ1
Το σκέλος ήταν υπόθεση του Joel Smets που πήρε την εκκίνηση κάνοντας το δύο στα δύο για την Suzuki (βλ. Strijbos στο πρώτο σκέλος). Ο Smets κράτησε δυνατό ρυθμό σε όλο τον αγώνα και δεν επέτρεψε να τον απειλήσει κανείς. Με την πτώση της καρό σημαίας ο βέλγος γίγαντας ξέσπασε σε κλάματα καθώς ξεπέρασε πλήρως τον σοβαρό περσινό τραυματισμό του επιστρέφοντας πάλι στις νίκες. Άλλη μια δεύτερη θέση για τον Pichon, που οδήγησε σε αυτήν την θέση από την αρχή και του έδωσε την δεύτερη θέση στο σύνολο. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Everts που ήταν ακριβώς ότι χρειαζόταν για να βγει πρώτος στο σύνολο και να κερδίσει το GP. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο ισπανός αναβάτης Jonathan Barragan που μας είχε εντυπωσιάσει με την ταχύτητα του στο περσινό MXDN. Ο Barragan βρισκόταν για μεγάλο διάστημα στην τρίτη θέση πριν τον περάσει ο Everts. Πέμπτος τερμάτισε ο Townley που πιθανότατα ήταν κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια του δύσκολου πρώτου σκέλους. Στην έκτη θέση τερμάτισε ο Strijbos που ακόμα αναρρώνει από τον τραυματισμό στον καρπό του.

1ο Σκέλος ΜΧ2
Μετά την εκκίνηση την πρωτοπορία του αγώνα πήρε ο Andrew McFarlane (Yamaha #7), για να την χάσει από τον Cedric Melotte (Yamaha #34) στα μισά του αγώνα. Ο Tyla Rattray (KTM #2) μετά από κακή εκκίνηση πλησίαζε απειλητικά μπροστά, όπου στον 14ο γύρο κατάφερε να περάσει τον Melotte και να κερδίσει τον αγώνα. Ο Melotte τερμάτισε δεύτερος που τα πήγε πολύ καλά στην πρώτη του εμφάνιση στην ΜΧ2. Τρίτος τερμάτισε ο McFarlane με τέταρτο τον Stephen Sword (Kawasaki #4) και πέμπτο τον Antonio Cairoli (Yamaha #3). Στην έκτη θέση βρέθηκε ο Sebastien Pourcel (Kawasaki #12).