Τα δοκιμαστικά του Σαββάτου για το παγκόσμιο πρωτάθλημα motocross MX3 και το ευρωπαικό πρωτάθλημα ΕΜΧ2 ξεκινούν σε λίγη ώρα! Ο καιρός στη Μεγαλόπολη είναι αίθριος, έχει αρκετή ζέστη για τέτοια εποχή. Παρακολουθήστε την εξέλιξη των δοκιμαστικών με φωτογραφίες που θα προσθέτουμε όλη την ημέρα.

O Alex Salvini (Husqvarna) και ο Giacomo Del Segato (Suzuki) πραγματοποιησαν τους καλύτερου χρόνους σε ΜΧ3 και ΕΜΧ2 αντίστοιχα. Ο Ιταλός Alex Salvini ήταν ο γρηγορότερος στα δοκιμαστικά της ΜΧ3 με χρόνο 2:04.741 ενώ ο επίσης Ιταλός Giacomo Del Segato κέρδισε το σκέλος κατάταξης της κατηγορίας του Ευρωπαικού πρωταθλήματος.

Όσο αφορά τους Έλληνες (ΜΧ3) ο Παναγιώτης Κουζής (Yamaha) ήταν ο ταχύτερος το Σάββατο στην 10η θέση με χρόνο 2:11.084 ακολούθησε ο Χρήστος Φωτόπουλος (KTM) στην 11η θέση 2:12.418 και ο Δημήτρης Βαγγελάκος (Yamaha) στην 12η θέση με χρόνο 2:12.423. Στην κατηγορία ΜΧ2 του Ευρωπαικού πρωταθλήματος ο Μιχάλης Παναγιωτόπουλος (Yamaha) βρέθηκε στην ηψηλότερη θέση μεταξύ των Ελλήνων μετά την εκκίνηση με τους Κοντολέτα Δημήτρη (Yamaha), Γαλατιανό Στέλιο (KTM) και Σπύρο Κοσμά (Yamaha) να ακολουθούν. Οι Γαλατιανός και Κοσμάς προσπέρασαν τον Κοντολέτα στις αρχές του σκέλους και κυνήγησαν τον Παναγιωτόπουλο που όμως κράτησε την πρωτιά (ανάμεσα στους Έλληνες) μέχρι το τέλος. Ο Σπύρος Κοσμάς προσπέρασε τον Στέλιο Γαλατιανό προς το τέλος. Ο Ανάργυρος Τσαρνάς (Kawasaki) είχε θεαματική αλλά ανώδυνη πτώση στην εκκίνηση και τερμάτισε στις πιο πίσω θέσεις.

To πρόγραμμα του Σαββάτου έχει καθυστερήσει, παρακάτω θα βρείτε το νέο ωράριο.

EMX2 αγώνας κατάταξης – 17:10

Δείτε τις πρώτες φωτογραφίες από Παρασκευή, τον οδηγό θεατών, την επίσημη ιστοσελίδα αγώνα, την ιστοσελίδα της εταιρίας promoter Youthstream και την ιστοσελίδα για τα live αποτελέσματα.

Φωτογραφίες: Δημήτρης Γιουβρής, Νικόλας Οικονόμου / Race Photo