Η πρώτη νίκη του Ben Townley (KTM #30) στην μεγάλη κατηγορία ΜΧ1 είναι γεγονός μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα στην πίστα Bellpuig της Ισπανίας. Μέτα από πολλά χρόνια ο Alessio Chiodi (Yamaha #5) βρίσκει τον δρόμο προς την νίκη, στην αγαπημένη κατηγορία την ΜΧ2.

Απίστευτο και όμως αληθινό. Εκεί που όλοι περιμέναμε την μία και ίσως μόνη μεγάλη μάχη του Stefan Everts (Yamaha #72), με τον Michael Pichon (Honda #2), το πρωτάθλημα παίρνει άλλη τροπή έχοντας τέσσερα σκέλη με τέσσερεις διαφορετικούς νικητές στην μεγάλη κατηγορία. Η νίκη του ‘Big Ben’ (πλέον) μπροστά σε 22.000 θεατές, αποτελεί την καλύτερη ευχάριστη έκπληξη, που χωρίς να αντιμετωπίσει ατυχίες αυτή την φορά, επιβλήθηκε των θρύλων του σύγχρονου motocross.

Στην ΜΧ2 η ατυχία του Tyla Rattrey(KTM #2) με κομμένη αλυσίδα στο δεύτερο σκέλος, του στέρησε όσες πιθανότητες είχε για την νίκη του GP, και δεν ήταν και πολλές μετά τον τερματισμό στην τέταρτη θέση στο πρώτο σκέλος. Ο ‘Chicco’ Chiodi ήταν ο νικητής του GP αλλά αυτός που χαμογέλασε περισσότερο ήταν ο Cedric Melotte (Yamaha #34) που έφυγε με την πρωτοπορία στην βαθμολογία.

1ο Σκέλος ΜΧ1
Μετά την εκκίνηση καλά έφυγαν οι Everts και Brian Jorgensen (Yamaha #8) έχοντας πολύ κοντά πίσω τους τον Pichon Στον δεύτερο γύρο ο Everts έχασε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να έχει μια πτώση στα σαμαράκια, που τον κράτησε αρκετά πίσω. Ο Jorgensen προσπάθησε να κρατήσει πίσω του τον Pichon αλλά ο γάλλος ήθελε την νίκη και με την ταχύτητα που πήγαινε ήταν θέμα χρόνου να την πάρει.

Στο τέλος του αγώνα άνετα πρώτος τερμάτισε ο Pichon, με δεύτερο τον Townley που βρέθηκε εκεί μετά από ένα μεγάλο αγώνα ξεκινώντας από την ένατη θέση. Επιτέλους ξανά βάθρο για τον Jorgensen στην τρίτη θέση και φαίνετε να έχει ξεπεράσει πλήρως τα περσινά του προβλήματα. Αντίθετα ο Joshua Coppins(Honda #5) με την τέταρτη θέση, μάλλον δεν έχει βρει ακόμα τον ρυθμό του. Πέμπτος τερμάτισε ο Steve Ramon (KTM #11) με έκτο τον σταθερό James Noble (Honda #15).

2ο Σκέλος ΜΧ1
Το δεύτερο σκέλος ήταν ένα από τα καλύτερο που έχουμε δει. Την εκκίνηση και την πρωτοπορία του αγώνα πήρε ο Coppins με τον Joel Smets(Suzuki #3) να τον πιέζει. Από κοντά ακολουθούσαν οι Ramon, Everts, Pichon και Townley βάζοντας όλοι τους σοβαρές υποψηφιότητες για την πρώτη θέση. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός και ο Pichon άρχισε να μένει πίσω με πρησμένους πήχεις, ενώ στους τελευταίους γύρους, ο Coppins είχε μια πτώση που τον έστειλε εκτός βάθρου.

Ο Smets είδε την πίεση του να φέρνει αποτέλεσμα μετά την πτώση του Coppins, τερματίζοντας πρώτος αρκετά μπροστά από τον δεύτερο Everts. Τρίτος και νικητής του GP o Townley (2-3) δικαιώνοντας την επιλογή της ΚΤΜ να τον βάλει πάνω στο νέο τετράχρονο κινητήρα της με τους δύο εκκεντροφόρους. Η τέταρτη θέση πήγε στον άτυχο Coppins που προσπάθησε πολύ να κερδίσει το σκέλος αλλά όπως είπαμε δεν είναι σε φόρμα. Άλλη μια πέμπτη θέση για τον Ramon με έκτο τον Pichon(δεύτερο στο GP, 1-6) που απολαμβάνει την πρωτοπορία της βαθμολογίας. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Smets (7-1)

1ο Σκέλος ΜΧ2
Ο πολλά υποσχόμενος ιταλός αναβάτης Antonio Cairoli(Yamaha #3) έφυγε από την εκκίνηση με πίσω του άλλα δύο Yamaha, του Anrew McFarlane(Yamaha #7) και του Chiodi να προσπαθούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του. Ο McFarlane έκανε το λάθος έχοντας μια εντυπωσιακή πτώση, χαρίζοντας την δεύτερη θέση στον Chiodi και ανοιχτό πεδίο μπροστά να κυνηγήσει τον πρωτοπόρο. Παρά την προσπάθεια του Chicco ο Cairoli επικράτησε στο σκέλος. Τρίτος τερμάτισε ο Erick Eggens(Honda #76) που κράτησε σε σταθερή απόσταση σε όλο τον αγώνα από τα προπορευόμενα Yamaha. Ξεκινώντας από την ένατη θέση ο Rattrey έκανε ότι μπορόυσε τερματίζοντας τελικά τέταρτος, μάλλον δεν ήταν η μέρα του. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Guarneri Davide(Yamaha #39) ένα νέο όνομα στο χώρο, ενώ έκτος τερμάτισε ο Melotte.