Δεν θα μπορούσαν να έχουν έρθει καλύτερα τα πράγματα για τον R.Dungey φέτος, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Supercross νωρίτερα το 2010, ο νεαρός συνεχίζει ακάθεκτος και στο Motocross, έχοντας ήδη κερδίσει 9 από τους 12 αγώνες του πρωταθλήματος. Οι δύο πρώτες θέσεις στο αμμουδερό Southwick του εξασφάλισαν ακόμα ένα τίτλο, δίνοντας του την ευκαιρία να απολαύσει χωρίς άγχος τους δύο αγώνες που απομένουν. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλήματος AMA όπου ένας rookie αναβάτης των 450 κυβικών κατακτά την ίδια χρονία τον τίτλο στο Motocross αλλά και στο Supercross. Άτυχος ήταν ο B.Metcalfe, ενώ βρισκόταν στην πρώτη θέση σε όλο το πρώτο σκέλος, λίγα μέτρα πρίν τον τερματισμό μένει από βενζίνη και πέφτει στην 14η θέση. Παράλληλα στα 250 κυβικά ο ειδικός στα αμμώδη εδάφη T.Rattray (2-2) πήρε την πρώτη θέση με δεύτερο τον J.Barcia (4-1) και τρίτο τον T.Canard (1-9).

450
O Α.Short ήταν ο μόνος που θα μπορούσε να είχε δώσει μία μικρή παράταση στο κυνήγι του τίτλου, τουλάχιστον μέχρι το επόμενο σαββατοκύριακο, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Ο Short εγκατέλειψε λόγω μηχανικής βλάβης στα δοκιμαστικά με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 40η θέση της μπάρας για την εκκίνηση, κάτι που ευνόησε αρκετά τον R.Dungey. Στο πρώτο σκέλος ο B.Metcalfe πήρε το holeshot με τους R.Dungey, T.Hahn, B.Townley, A.Short και M.Alessi να ακολουθούν. O Dungey κυνηγούσε τον Metcalfe καθ’ όλη την διάρκεια του σκέλους ενώ τίποτα δεν είχε αλλάξει και για τις πιο πίσω θέσεις μέχρι τον τελευταίο γύρο. Λίγα μέτρα πρίν τον τερματισμό ο Metcalfe μένει από βενζίνη και o Dungey παίρνει την πρώτη θέση! Στον ίδιο γύρο για τον ίδιο λόγο χάνουν τις θέσεις τους και οι B.Townley και A.Short, έτσι δεύτερος τερμάτισε ο T.Hahn και τρίτος ο M.Alessi. Στο δεύτερο σκέλος ο B.Townley οδήγησε αρχικά τον αγώνα αλλά στον πέμπτο γύρο ο R.Dungey τον προσπέρασε, αυξάνοντας συνεχώς την διαφορά του μέχρι το τέλος παίρνοντας έτσι την πρώτη θέση στο Southwick. Η δεύτερη θέση πήγε στον B.Townley και η τρίτη στον M.Goerke.

250
O W.Hahn κέρδισε το Holeshot στο πρώτο σκέλος με τον T.Canard να τον απηλεί από τον πρώτο γύρο. Μόλις 2″ πίσω τους ήταν οι T.Rattray, N.Izzi και J.Barcia. Στα μέσα περίπου του αγώνα ο T.Canard όντως ταχύτερος προσπέρασε τον W.Hahn. Την ίδια στιγμή είχε περάσει δεύτερος ο T.Rattray ο οποίος έδειχνε να έχει μεγάλα αποθέματα ενέργειας βάζοντας στόχο τον T.Canard για την πρωτιά. Η προσπάθεια του Rattray τον οδήγησε ακριβώς πίσω από τον Canard αλλά ο χρόνος δεν του επέτρεψε να περάσει μπροστά. Έτσι μετά το τέλος του πρώτου σκέλους η σειρά ήταν: T.Canard, T.Rattray, W.Hahn και J.Barcia. O C.Pourcel τερμάτισε στην 7η θέση. Το δεύτερο σκέλος ήταν υπόθεση του J.Barcia (περσινός νικητής) από την αρχή μέχρι το τέλος. O T.Rattray δεν κατάφερε να τον φτάσει, παίρνοντας ξανά την δεύτερη θέση. Τρίτος τερμάτισε ο C.Pourcel, ενώ ο T.Canard βρέθηκε ένατος στο δεύτερο σκέλος. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα για τα 250 κυβικά γιατί αυτό το σαββατοκύριακο στραβο πάτησαν και οι δύο πρωτοπόροι.