O πρώτος (διήμερος Παρασκευή και Σάββατο) αγώνας στην Marseille της Γαλλίας άνοιξε την αυλαία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Supercross με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Στην κατηγορία SX1 την Παρασκευή νικητής ήταν ο Gregory Aranda (Kawasaki), ενώ Γάλλοι μονοπόλησαν και τις δεύτερες θέσεις στα δυο σκέλη της κατηγορίας, στο πρώτο ο Cedric Soubeyras (KTM) και στο δεύτερο ο Gaultier Paulin (Yamaha).

Στην κατηγορία SX2 ο Ισπανός Carlos Fernandez Macanas (KTM) κέρδισε τον μοναδικό αγώνα χάρις σε μια προσπέραση στον τελευταίο γύρο. Στη δεύτερη θέση ο Γάλλος Josselin Pecout (Yamaha) και τρίτος ο Ιταλός Erik Giuliano (KTM).

To Σάββατο οι αγώνες συνεχίστηκαν και στην κατηγορία SX1 στο πρώτο σκέλος ο Γάλλος Alexander Rouis (Honda) κέρδισε μπροστά από τον Maxime Lesage (Kawasaki) και τρίτο τον Manuel Rivas Gomez (Kawasaki). To δεύτερο σκέλος διαφορετικοί αθλητές μονοπόλησαν το ενδιαφέρον με την νίκη να πηγαίνει στον Γάλλο Gregory Aranda (Kawasaki), στην δεύτερη θέση ο Julien Vanni (Honda) και στην τρίτη θέση ο Fabien Izoird (Suzuki).

Στην κατηγορία SX2 νικητής το Σάββατο ήταν ξανά ο Carlos Fernandez Macanas, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Fred Guerin (KTM) και τρίτο τον Josselin Pecout (Yamaha).

O επόμενος αγώνας στις 23 Οκτωβρίου στο Bilbao, Ισπανίας.

Gregory Aranda

Carlos Fernandez Macanas

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SX1 – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1ο ΣΚΕΛΟΣ
Pos.        First Name and Name        Nationality        Machine        Points
1        Gregory Aranda        F        Kawasaki        15
2        Cedric Soubeyras        F        KTM        12
3        Maxime Lesage        F        Kawasaki        10
4        Christophe Martin        F        Honda        9
5        Alexandre Rouis        F        Honda        8
6        Manuel Rivas Gomez        E        Kawasaki        7
7        Gautier Paulin        F        Yamaha        6
8        Stefano Dami        I        Honda        5
9        Cedric Mannevy        F        Suzuki        4
10        Charles Lefrancois        F        Honda        3
11        Mickael Musquin        F        Honda        2
12        Julien Vanni        F        Honda        1

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SX1 – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2ο ΣΚΕΛΟΣ
Pos.        First Name and Name        Nationality        Machine        Points
1        Gregory Aranda        F        Kawasaki        15
2        Gautier Paulin        F        Yamaha        12
3        Maxime Lesage        F        Kawasaki        10
4        Fabien Izoird        F        Suzuki        9
5        Christophe Martin        F        Honda        8
6        Manuel Rivas Gomez        E        Kawasaki        7
7        Cedric Soubeyras        F        KTM        6
8        Mickael Musquin        F        Honda        5
9        Alexandre Rouis        F        Honda        4
10        Charles Lefrancois        F        Honda        3
11        Vincent Berthome        F        Kawasaki        2
12        Stefano Dami        I        Honda        1

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SX2 – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Pos.        First Name and Name        Nationality        Machine        Points
1        Carlos Fernandez Macanas        E        KTM        15
2        Josselin Pecout        F        Yamaha        12
3        Erik Giuliano        I        KTM        10
4        Lorenzo Cucini        I        KTM        9
5        Francesco Muratori        I        Suzuki        8
6        Simone Zecchina            Suzuki        7
7        Fred Guerin        F        KTM        6
8        Anthony Saliba        F        Yamaha        5
9        Damien Berger        F        Suzuki        4
10        Luca Pilotta        F        Yamaha        3
11        Aurelien Demesy        F        Yamaha        2
12        Senad Hasanis        F        Yamaha        1

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SX1 – ΣΑΒΒΑΤΟ 1ο ΣΚΕΛΟΣ

Pos.        First Name and Name        Nationality        Machine        Points
1        Alexandre Rouis        F        Honda        20
2        Maxime Lesage        F        Kawasaki        17
3        Manuel Rivas Gomez        E        Kawasaki        15
4        Cedric Soubeyras        F        KTM        13
5        Fabien Izoird        F        Suzuki        11
6        Gautier Paulin        F        Yamaha        9
7        Christophe Martin        F        Honda        8
8        Hugo Dagod        F        KTM        7
9        Mickael Musquin        F        Honda        6
10        David Adam        F        KTM        5
11        Jean Baptiste Marrone’        F        Honda        4
12        Julien Vanni        F        Honda        3
13        Gregory Aranda        F        Kawasaki        2
14        Cedric Mannevy        F        Suzuki        1

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SX1 – ΣΑΒΒΑΤΟ 2ο ΣΚΕΛΟΣ
Pos.        First Name and Name        Nationality        Machine        Points
1        Gregory Aranda        F        Kawasaki        20
2        Julien Vanni        F        Honda        17
3        Fabien Izoird        F        Suzuki        15
4        Cedric Soubeyras        F        KTM        13
5        Maxime Lesage        F        Kawasaki        11
6        Gautier Paulin        F        Yamaha        9
7        Alexandre Rouis        F        Honda        8
8        Cedric Mannevy        F        Suzuki        7
9        David Adam        F        KTM        6
10        Jean Baptiste Marrone’        F        Honda        5
11        Manuel Rivas Gomez        E        Kawasaki        4
12        Christophe Martin        F        Honda        3
13        Mickael Musquin        F        Honda        2
14        Hugo Dagod        F        KTM        1

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ SX2 – ΣΑΒΒΑΤΟ
Pos.        First Name and Name        Nationality        Machine        Points
1        Carlos Fernandez Macanas        E        KTM        20
2        Fred Guerin        F        KTM        17
3        Josselin Pecout        F        Yamaha        15
4        Francesco Muratori        I        Suzuki        13
5        Simone Zecchina        I        Suzuki        11
6        Anthony Saliba        F        Yamaha        9
7        Yannis Irsuti        F        Yamaha        8
8        Lorenzo Cucini        I        KTM        7
9        Damien Berger        F        Suzuki        6
10        Luca Pilotta        F        Yamaha        5
11        Aurelien Demesy        F        Yamaha        4
12        Senad Hasanis        F        Yamaha        3
13        Erik Giuliano        I        KTM        2