2ος αγώνας Κυπέλλου Enduro Νοτίου Ελλάδος (1ο Enduro Αγ. Θεοδώρων)
Συμμετοχές: 96 (20 Ε1, 25 Ε2, 10 Ε3, 21 ΕCh, 20 ΕS)
Τοποθεσία: Αγ. Θεόδωροι
Θεατές: περ. 100
Καιρός: θερμοκρασία 25-27°, ηλιοφάνεια

Συνέχεια για το κύπελλο Enduro Νοτίου Ελλάδας, στους Αγ. Θεοδώρους, όπου η τοπική λέσχη διοργάνωσε έναν, κατα γενική ομολογία, πολύ επιτυχημένο αγώνα. Οι τρεις γύροι των 32km ο καθένας και η ειδική τύπου motocross στην παραλία, πρόσφεραν τα πάντα στους 96 συμμετέχοντες: από απλά μονοπάτια μέσα στο δάσος και βατούς χωματόδρομους μέχρι απαιτητικές ανηφόρες και νεροφαγωμένες κατηφόρες και κυρίως πολύ σκόνη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Παρά την μεγάλη υποστήριξη των διοργανωτών και του αγώνα από την τοπική κοινωνία, η προσέλευση θεατών στην ειδική διαδρομή ήταν ελάχιστη, με αυτό να είναι το μόνο αρνητικό του αγώνα.

Κατηγορία Ε1
Και σε αυτόν τον αγώνα ο Παναγιώτης Κορδονούρης (#103, ΚΤΜ) με δύο πρωτιές και μια δεύτερη θέση στην ειδική του αγώνα, κατάφερε να τερματίσει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, με συνολικό χρόνο 13’04,277″. Σχεδόν 20″ πιο πίσω, τερμάτισε δεύτερος ο Βασίλης Πετρόπουλος (#110, Suzuki), με τρίτο τον Μάριο Κάκο (#121, Honda). Ακολούθησαν οι Δημήτρης Βούλγαρης (#102, ΚΤΜ), Χρόνης Ηλιάδης (#108, ΚΤΜ) και Ταξιάρχης Καρπούζης (#122, Gas Gas).

Παναγιώτης Κορδονούρης (#103, ΚΤΜ)

Κατηγορία Ε2

Η μάχη μεταξύ του Κωνσταντίνου Αλεξόπουλου (#279, ΚΤΜ) και του Βασίλη Μπούδρου (#270, ΚΤΜ) και στις τρεις επαναλήψεις της ειδικής διαδρομής, έληξε υπέρ του πρώτου με μόλις 6,6″ διαφορά στο συνολικό τους χρόνο. Οι δύο πέμπτες θέσεις και η μία τρίτη του Νίκου Μουτσόπουλου (#271, ΚΤΜ) τον έφεραν στην τρίτη θέση της κατηγορίας του. Τέταρτος τερμάτισε ο Δημήτρης Πετρόπουλος (#268, Gas Gas), πέμπτος ο Γιάννης Αλυφαντής (#298, Gas Gas) και έκτος ο Ευστάθιος Ρούσσης (#244, Husaberg).

Κωνσταντίνου Αλεξόπουλου (#279, ΚΤΜ)

Κατηγορία Ε3
Ο Θανάσης Παπαδημητρόπουλος (#355, Gas Gas) τερμάτισε άνετα πρώτος και στις τρεις ειδικές του αγώνα, αφήνοντας 23,4″ πίσω του τον δεύτερο Ευθύμη Τζόβολο (#322, ΚΤΜ). Τρίτος με πολύ μικρή διαφορά τερμάτισε ο Σταύρος Μαντζώρος (#311, Husqvarna), ακολουθούμενος από τους Ανδρέα Μπεσίρη (#338, ΚΤΜ), Νεκτάριο Καταμπά (#300, ΚΤΜ) και Δημήτρη Αργυράκη (#315, Gas Gas).

Θανάσης Παπαδημητρόπουλος (#355, Gas Gas)

Κατηγορία ES

Οι δύο τρίτες και μια πρώτη θέση (σε συνδυασμό με το “καπέλο” του βασικού του αντίπαλου Θεόδωρου Αντωνιάδη) ήταν αρκετές για να δώσουν την πρώτη θέση στον Γιώργο Τσίτο (#520, Beta). Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βασίλης Κολιόπουλος (#535, ΚΤΜ), ελάχιστα μπροστά από τον τρίτο Δημήτρη Γιαννακάρα (#582, ΚΤΜ). Την εξάδα συμπλήρωσαν ο Αντώνης Μαρτίνος (#541, ΚΤΜ), ο Γιώργος Χατζόπουλος (#501, Honda) και ο Σπύρος Μαυράτζης (#500, ΚΤΜ).

Γιώργο Τσίτο (#520, Beta)

Κατηγορία ECh

Τερματίζοντας δυο φορές πρώτος και μια τρίτος στις ειδικές του αγώνα, ο Ηλίας Κυριλής (#445, Beta) βρέθηκε στην πρώτη θέση της κατηγορίας ECh., αρκετά μπροστά από τον δεύτερο Παναγιώτη Θεριό (#496, ΚΤΜ) και τον τρίτο Γιώργο Μανωλίδη (#413, Husaberg). Στις επόμενες θέσεις τερμάτισαν οι Μιχάλης Ντουζένης (#443, Beta), Λευτέρης Πανετής (#425, ΚΤΜ) και Δημήτρης Καρπουζής (#444, Husaberg).

Ηλίας Κυριλής (#445, Beta)

Επόμενος αγώνας του κυπέλλου Enduro Νοτίου Ελλάδος στις 14 Οκτωβρίου στη Χαλκίδα.