Στην καλύτερη πίστα του πρωταθλήματος και μετά από φοβερούς αγώνες, ο Stefan Everts (Yamaha #72) σφράγισε τον τίτλο της ΜΧ1κερδίζοντας τον τελευταίο αγώνα στην Ιρλανδία. Στην ΜΧ2 ο άνεμος Tyla Rattray (KTM #2), πέταξε στην τρίτη σερί νίκη του επιβεβαιώνοντας την εκπληκτική του ταχύτητα.

1ο Σκέλος ΜΧ1
Ο Joshua Coppins (Honda #5) ήταν αυτός που πήρε την εκκίνηση και την πρωτοπορία του αγώνα, έχοντας πάντα πίσω του τον Stefan Everts (Yamaha #72). Λίγο πιο πίσω ο Tanel Leok (Kawasaki #6) με τον Ben Townley (ΚΤΜ #30) είχαν την δική τους μάχη για την τρίτη θέση. Γνωρίζοντας την πίστα από το Αγγλικό πρωτάθλημα όπου αγωνίζεται, ο Coppins πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στον Everts που πίεζε ασφυκτικά. Στην παρέα τους ήρθε να προστεθεί και ο Townley που είχε ξεμπερδέψει νωρίτερα από τον Leok. Ο Everts πέρασε τελικά τον Coppins και δυο γύρους μετά, το ίδιο έκανε και ο Townley. Ήταν η σειρά του Everts να νοιώσει την πίεση του Townley, αλλά ο πρωταθλητής δεν μασάει από τέτοια, ιδικά σε σαθρά εδάφη όπως αυτό της πίστας της Ιρλανδίας. Σε ότι και αν δοκίμασε ο Townley, o Everts είχε την απάντηση, κερδίζοντας έτσι το σκέλος. Δεύτερη θέση για τον Townley μπροστά στους γονείς του που παρακολουθούσαν από τα pits, με τρίτο τον Coppins που όπως δήλωσε είχε ρυθμίσει λάθος την μοτοσικλέτα του. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Michael Pichon (Honda #2) κερδίζοντας την μάχη με τον έκτο Steve Ramon (KTM #11) αλλά και τον έβδομο Kevin Strijbos (Suzuki #24)..

2ο Σκέλος ΜΧ1
Με την πτώση της μπάρας ο Townley πετάχτηκε μπροστά και άρχισε να οδηγεί τον αγώνα. Πίσω του επικρατούσε ένας μικρός χαμός με τον ιδιώτη Pascal Leuret (Honda #47), τον Steve Ramon (KTM #11), τον Pichon και τον Everts να μάχονταί για την δεύτερη θέση. Ο Everts βρήκε τον δρόμο να περάσει δεύτερος, αλλά ο Townley είχε κάνει φτερά μπροστά. Εκμεταλλευόμενος ένα από τα προσόντα του την υπομονή, ο Everts κράτησε σταθερό γυρολόγιο και περίμενε ξέροντας ότι όλα εξαρτώνται από τον Townley. Αποτέλεσμα ήταν να δικαιωθεί ο πρωταθλητής καθώς ο Townley κουράστηκε στο τέλος του αγώνα, χαρίζοντας ουσιαστικά την νίκη στον Everts, στο σκέλος αλλά και στο σύνολο (1-1). Κουρασμένος και σε αργούς ρυθμούς ο Townley τερμάτισε δεύτερος (2-2), αποχαιρετώντας το παγκόσμιο πρωτάθλημα για τα ΑΜΑ Lites (πρώην 125) του 2006. Μετά από πολλές μάχες σε πολλές θέσεις ο Ramon τερμάτισε τρίτος, μπροστά από τον τέταρτο Coppins, που αν και είχε αρκετές πτώσεις, οδήγησε στην  τρίτη θέση για αρκετή ώρα πριν την χάσει. Άλλη μια πέμπτη θέση για τον Strijbos, με έκτο τον Jonathan Barragan (KTM #43) που ανεβάζει ρυθμούς στα δεύτερα σκέλη.

1ο Σκέλος ΜΧ2
Την εκκίνηση πήρε ο Αμερικανός Mike Alessi (KTM #800) με τους David Philippaerts (KTM #19), Mark de Reuver (KTM #14) και Tyla Rattray (KTM #2) να τον ακολουθούν κατά πόδας. Οι τέσσερις οδηγοί της ΚΤΜ προσέφεραν άφθονο θέαμα στους πρώτους γύρους, με τον κορυφαίο τον de Reuver, που κατάφερε να περάσει στην πρώτη θέση και να απομακρυνθεί από τους υπόλοιπους. Για την δεύτερη θέση πάλεψαν οι Alessi και Rattray , με την αντοχή του νεαρού Αμερικανού να τον εγκαταλείπει στους τελευταίους γύρους και να δίνει την ευκαιρία στον Rattray να τον περάσει. Πρώτος τερμάτισε ο de Reuver με αρκετή διαφορά από τον δεύτερο τον Rattray που το πάλεψε ψάχνοντας πολλές γραμμές πριν τερματίσει σε αυτήν την θέση. Η τρίτη θέση του Alessi, αποδεικνύει το μεγάλο του ταλέντο καθώς ήρθε σε ένα διαφορετικό πρωτάθλημα με διαφορετικές πίστες από αυτές που αγωνίζεται στην Αμερική, φέρνοντας ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Philippaerts που τον περιμέναμε λίγο πιο μαχητικό, ενώ πέμπτος τερμάτισε ο πρωταθλητής πλέον, Antonio Cairoli (Yamaha #3). Έκτος τερμάτισε ο Aigar Leok (Yamaha #10) μετά από πολλές μάχες.

2ο Σκέλος ΜΧ2
Επικεφαλής του αγώνα μετά την εκκίνηση τέθηκε ο Cairoli και με τον A.Leok στην δεύτερη θέση προσπάθησαν να κάνουν διαφορά από τους υπόλοιπους. Ο Rattray κατάφερε να περάσει στην τρίτη θέση, σχετικά γρήγορα και εύκολα μετά από μια μέτρια εκκίνηση, και δεν άργησε να πιάσει τους πρωτοπόρους. Οδηγώντας στον δικό του ρυθμό ο Νότιο Αφρικανός κατάφερε να περάσει μπροστά και να απομακρυνθεί. Η πίστα είχε αρχίσει να γίνεται αρκετά δύσκολη με αποτέλεσμα οι Andrew MacFarlane (Yamaha #7), Alessi, Philippaerts και Cairoli να έχουν όλοι τους τουλάχιστον από μια πτώση και να χάσουν το τρένο της εξάδας. Την καρό σημαία μάζεψε ο Rattray κερδίζοντας το σκέλος και τον αγώνα (2-1) αφήνοντας απόλυτα δεύτερο για άλλη μια φορά τον deReuver (1-2). Μετά από εκπληκτική απόδοση ο A.Leok τερμάτισε τρίτος στο σκέλος και στο σύνολο ανεβάζοντας τρία ΚΤΜ στο βάθρο τον νικητών. Ο Garreth Swanepoel (Kawasaki #21) με σταθερή απόδοση και εκμεταλλευόμενος τις πολλές πτώσεις κατέλαβε την τέταρτη θέση μπροστά από τον πέμπτο Jeff Alessi (KTM #801). Σταθερός αγώνας και για τον γερόλυκο Alessio Chiodi (Yamaha #5) που τερμάτισε έκτος, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.