Συμμετοχές: 47 (ΜΧ1: 8, ΜΧ2: 11, MX3: 13, Junior: 5, Mini: 10)
Τοποθεσία: πίστα motocross Παχυκάλαμου Δήμου Αράχθου
Θεατές: περ. 100
Καιρός: ανάμικτος…

Ο τελευταίος αγώνας για το Golden Tyres Summer Cup 2009 πραγματοποιήθηκε, την προτελευταία μέρα του καλοκαιριού, από την Λ.Α.ΜΟΤ. Άρτας στη γνώριμη πλέον πίστα motocross στον Παχυκάλαμο. Ο άστατος καιρός (με υψηλή θερμοκρασία το μεσημέρι και δυνατή νεροποντή, στον μικρό και μεγάλο τελικό, το απόγευμα), οι λίγοι θεατές, ο έντονος ανταγωνισμός και το σχετικά υψηλό θέαμα που πρόσφεραν οι αναβάτες ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα. Οι άνθρωποι της Λ.Α.ΜΟΤ. Άρτας κατάφεραν, εν μέσω καλοκαιρινής ραστώνης, να διοργανώσουν ακόμα έναν επιτυχημένο αγώνα.

Κατηγορίες MX1-MX2-MX3
Μετά από την εντυπωσιακή οδήγηση όλων των αναβατών στα προκριματικά και ημιτελικά σκέλη, στον μεγάλο τελικό εκκίνηση πήραν 20 αναβάτες. Ταχύτερος απ’ όλους ο Χρήστος Κασιούμης (104, ΜΧ1). Ακολούθησε δεύτερος ο Θοδωρής Κουτσάκης (12, ΜΧ2) και τρίτος ο Μπαξεβάνης Δημήτρης (131, ΜΧ2). Την εξάδα έκλεισαν ο Ανδρέας Μπαντούνας (282, ΜΧ1), ο Γιάννης Θάνος (130, ΜΧ2) και ο Κυριάκος Κουτσιοκώστας (51, ΜΧ3).

Η σταθερή απόδοση του Ανδρέα Μπαντούνα και στους τρεις αγώνες του κυπέλλου, τον έφερε στην πρώτη θέση για το 2009 με 60 βαθμούς. Δεύτερος κατετάγη ο Θοδωρής Κουτσάκης (53 β.) και τρίτος ο Δημήτρης Μπαξεβάνης (51 β.). Ακολουθούν ο Βασίλης Σιαφαρίκας (50 β.), ο Γιάννης Θάνος (47 β.) και έκτος ο Νίκος Κριμπούνης (43 β.).

Κατηγορία Junior
Νικητής και στα δυο σκέλη αναδείχθηκε ο Γιώργος Αρβανίτης (71), ακολουθούμενος και στους δυο αγώνες από τον Νίκο Δεμερδεσλή. Την τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος κατέλαβε ο Λάμπρος Καλαμπόκης (26), ενώ στο δεύτερο σκέλος το βάθρο συμπλήρωσε ο Παύλος Σιδέρης (11).

Κυπελλούχος για το 2009, μετά τη συμπλήρωση και του 3ου αγώνα, είναι ο Παύλος Σιδέρης με συνολικά 116 βαθμούς, με δεύτερο τον Γιώργο Αρβανίτη (100 β.) και τρίτο τον Νίκο Δεμερδεσλή (88 β.).

Κατηγορία Mini
Οι δυο πρώτες θέσεις των σκελών της “μικρής” κατηγορίας μοιράστηκαν σε δυο αναβάτες. Στο πρώτο σκέλος ο Νίκος Φανουράκης (65) τερμάτισε πρώτος με δεύτερο τον Βασίλη Κορωνάκη (72), ενώ στο δεύτερο σκέλος η κατάταξη αντιστράφηκε με τον Κορωνάκη να τερματίζει μπροστά από τον Φανουράκη. Τρίτη και στα δυο σκέλη η μοναδική κοπέλα της διοργάνωσης Κλαίρη Λαμπρούση (29).

Την πρώτη θέση του κυπέλλου κατέλαβε ο Νίκος Φανουράκης με 134 βαθμούς, ακολουθούμενος από τον Βασίλη Κορωνάκη (125 β.) και την Κλαίρη Λαμπρούση (114 β.).