Καθώς το 80ο ISDE πέρασε σήμερα στην ιστορία η Ελλάδα μετράει τις πληγές της αλλά χαίρεται για τους τέσσερις αναβάτες που κατόρθωσαν να φύγουν από το 80ο International Six Days Enduro με 1 αργυρό και 3 χάλκινα μετάλλια.

Ο εξαήμερος αγώνας στην Σλοβακία σημαδεύτηκε από τους σφικτούς χρόνους της οργάνωσης και την ατυχή βροχερή – λασπερή πέμπτη ημέρα του αγώνα. Η σημερινή ημέρα όμως ήταν κάτι το διαφορετικό καθώς πλήθος κόσμου (περίπου 10.000 θεατές) είχε μαζευτεί από νωρίς στην πίστα motocross, περιμένοντας να χειροκροτήσει όλους τους αγωνιζόμενους.

Οι Έλληνες αναβάτες χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο αλλά και τους υπόλοιπους Έλληνες της αποστολής καθώς αγωνίστηκαν σε σειρές με βάση την κατάταξη της κατηγορίας τους. Πρώτος συμμετείχε ο Δημήτρης Τσακατσώνης, έπειτα στην ίδια σειρά ο Βασίλης Σιαφαρίκας με τον Αδάμο Πράσσο και τέλος ο Γιώργος Κοινωνάς.

Η τελική κατάταξη βρίσκει τους τέσσερις Έλληνες αναβάτες να κερδίζουν:

Βασίλης Σιαφαρίκας (Honda, #105) – Ασημένιο μετάλλιο
Αδάμος Πράσσος (Beta, #83) – Χάλκινο μετάλλιο
Δημήτρης Τσακατσώνης (ΚΤΜ, #11) – Χάλκινο μετάλλιο
Γιώργος Κοινωνάς (ΚΤΜ, #234) – Χάλκινο μετάλλιο
Όσο σπουδαίος είναι ο τερματισμός των δυο καλύτερων Ελλήνων αναβατών, Σιαφαρίκα και Πράσου, στο 80ο ISDE τόσο σπουδαίος θα πρέπει να θεωρηθεί ο τερματισμός σε αυτόν τον αγώνα των δυο από τους τρεις βενιαμίν της Ελληνικής αποστολής, του Δημήτρη Τσακατσώνη και Γιώργου Κοινωνά.

Για την ιστορία τα κύπελλα φέτος σάρωσαν οι Ιταλοί μιας και κατέκτησαν το World Trophy, το Junior Trophy, τον τίτλο του πρώτου Club και τον τίτλο των κατασκευαστών. Ακόμα και οι τρεις αναβάτες που κέρδισαν της κατηγορίες Ε1, Ε2 και Ε3 αγωνίζονται σε Ιταλικές ομάδες.

Ο άνθρωπος που σάρωσε χρονόμετρα και ειδικές δεν είναι άλλος από τον David Knight (KTM, #158) ο οποίος κέρδισε την μεγάλη κατηγορία Ε3. Το ίδιο κατάφερε στην μεσαία κατηγορία Ε2 ο Αυστραλός Stefan Merriman (Yamaha, #111) ενώ στην μικρή κατηγορία Ε1 μετά από μεγάλη μάχη την νίκη κατάφερε και πήρε ο Πολωνός Bartosz Oblucki (Yamaha, #1).

Στους κατασκευαστές την πρώτη θέση πήρε η KTM Farioli, ο Αδάμος Πράσσος με την ομάδα της Beta κέρδισε την όγδοη θέση ενώ στην κατηγορία των Club το τρίο Sala, Rinaldi και Passeri (Motoklub Lumezzane) πήραν σπίτι τους το κύπελλο της πρώτης θέσης. Στην υποβαθμισμένη κατηγορία, λόγω FIM, των ιδιωτών η πρώτη θέση πήγε στον γνωστό Janis Vinters (ΚΤΜ, #415).

Τελική βαθμολογία Εθνικών ομάδων (World Trophy)