Ο Ricky Carmichael κέρδισε και τον δεύτερο αγώνα της χρόνιας στο Mt. Morris, και έτσι παραμένει αήττητος στο AMA Motocross, από την αρχή της σεζόν του 2004! Στα 125 το φαινόμενο Mike Alessi κατέκτησε τον πρώτο του επαγγελματικό αγώνα σε ηλικία μόλις 17 ετών.

1ο Σκέλος 250
Την εκκίνηση πήρε ο Carmichael με τους David Vuillemin, James Stewart και τον βετεράνο John Dowd να τον ακολουθούν. Γρήγορα ο RC κατάφερε να κάνει διαφορά αλλά ο Stewart δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του κουβέντα. Με δαιμονισμένο ρυθμό έπιασε τον Carmichael, τον πέρασε και βρόντηξε (πτώση) μισό γύρο παρακάτω. Ο Bubba κατάφερε να ξαναμπεί γρήγορα στον αγώνα, αλλά ο Carmichael είχε φύγει αρκετά μπροστά. Έτσι, νικητής του σκέλους αναδείχτηκε ο Carmichael, με δεύτερο τον Stewart και τρίτο τον Kevin Windham που δεν είχε καλή εκκίνηση. Στην τέταρτη θέση και πολύ κοντά στον τρίτο τερμάτισε ο Chad Reed με πέμπτο τον Vuillemin και έκτο τον δεύτερο διχρονάκια της παρέας μετά τον Stewart, τον αυστραλό Michael Byrne.

2ο Σκέλος 250
Τα πράγματα σε αυτό το σκέλος ήταν πιο εύκολα για τον Carmichael, έφυγε από νωρίς μπροστά και κρατήθηκε εκεί μέχρι και τον τερματισμό (1-1). Ο Stewart ήταν αυτός που προσπάθησε πάλι να κυνηγήσει τον πρωτοπόρο, όμως οι ενοχλήσεις που είχε από τον τραυματισμένο του καρπό (από πτώση στο Las Vegas), δεν του επέτρεψαν κάτι καλύτερο από την δεύτερη θέση (2-2). Η τριάδα του πρώτου σκέλους δεν άλλαξε και έτσι ο Windham συμπλήρωσε το βάθρο. (3-3). Τέταρτος τερμάτισε ο Ernesto Fonceca με πέμπτο ξανά τον Vuillemin που φιγουράρει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Την εξάδα συμπλήρωσε ο καναδός Jean Sebastian Roy.

1ο Σκέλος 125
Την εκκίνηση πήρε ο Mike Alessi και εξαφανίστηκε μπροστά αφήνοντας τους Davi Millshaps, Broc Hepler, Andrew Short και Ivan Tedesco να σφάζονται για την δεύτερη θέση. Όταν έπεσε η καρό σημαία η σειρά ήταν Alessi, Millshaps και Short. Ο Hepler τερμάτισε τέταρτος με τον Ryan ‘Rino’ Hughes πέμπτο και έκτο τον Kelly Smith. Ο Grant Langston εγκατέλειψε, αφού ο τραυματισμένος του αγκώνας (από την σύγκρουση με τον Alessi στο Hangtown) δεν του επέτρεπε αν συνεχίσει.

2ο Σκέλος 125
Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό αγώνα ο Mike Brown, πήρε το σκέλος και την τρίτη θέση στο σύνολο (7-1) με τον Alessi να τερματίζει έξυπνα δεύτερος κερδίζοντας τον αγώνα (1-2). Ο Millshaps πάλεψε για την δεύτερη θέση στο σκέλος, που θα του χάριζε την νίκη στον αγώνα αλλά τελικά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την τρίτη θέση (2-3). Πέμπτος τερμάτισε ο Ryan Mills με έκτο τον Hughes του τελευταίου εκπρόσωπου της παλιάς σχολής.