Μετά από άλλη μια νίκη στο Steel Sity, ο Ricky Carmichael κατακτά το πέμπτο του σερί πρωτάθλημα Motocross στα 250. Στα 125 ο Broc Hepler κερδίζει μέσα στην πατρίδα του, τον δεύτερο φετινό του αγώνα.

1ο Σκέλος 250
Από την εκκίνηση Ricky Carmichael και Ernesto Fonceca έφυγαν μπροστά με τον RC να απομακρύνεται αμέσως. Στην τρίτη θέση ακολουθούσε ο Travis Preston με τον Michael Byrne να τον πιέζει. Ο Ryan Hughes πέρασε γρήγορα αυτός στην τρίτη θέση, για να την χάσει με την σειρά του από τον David Vuillemin που είχε πιάσει πολύ καλό ρυθμό. Ο Kevin Windham είχε μια πτώση στην εκκίνηση και ανέβαινε θέσεις από την 25η που ξεκίνησε. Στο τέλος του σκέλους ο Carmichael τερμάτισε πρώτος με δεύτερο τον Windham που έκανε ένα εξαιρετικό αγώνα. Ο Vuillemin έχασε την δεύτερη θέση στο νήμα, τερματίζοντας τρίτος, με τέταρτο τον Fonseca που έχασε πολλές δυνάμεις στην προσπάθεια του να κυνηγήσει τον Carmichael. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση ο Ryan Hughes τερμάτισε πέμπτος με έκτο τον Byrne.

2ο Σκέλος 250
Το ίδιο σκηνικό και σε αυτό το σκέλος με τον Carmichael να παίρνει την εκκίνηση αλλά με τον Windham να βρίσκεται πίσω του στην δεύτερη θέση. Οι δύο οδηγοί τερμάτισαν με αυτή την σειρά καταλαμβάνοντας και τις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου. Την τρίτη θέση στο σκέλος κατέλαβε ο Fonseca επικρατώντας του τέταρτου Vuillemin που συμπλήρωσε το τρίτο σκαλί του βάθρου. Οι Hughes και Byrne τερμάτισαν ξανά, πέμπτος και έκτος αντίστοιχα.

1ο Σκέλος 125
Την εκκίνηση πήρε ο Mike Alessi που οδήγησε και τον αγώνα έχοντας πίσω του τον Steve Boniface και τον Matt Walker. O Walker έκανε την κίνηση του στον Boniface, αλλά μετά από ένα γύρο τους πέρασε ο τοπικός Broc Hepler, βάζοντας πλώρη για τον Alessi. Στον ενδέκατο γύρο ο Hepler πέρασε στην πρώτη θέση και δεν την άφησε μέχρι και τον τερματισμό. Ο Alessi αρκέστηκε στην δεύτερη θέση που του έδινε αρκετούς βαθμούς στο κυνήγι του νούμερο 2 στο πρωτάθλημα. Από την δέκατη θέση που ξεκίνησε ο Grant Langston κατάφερε να τερματίσει τρίτος έχοντας αρκετά πίσω του τον τέταρτο Walker. Κακή εκκίνηση είχε και ο Ivan Tedesco αλλά κατέφερε να τερματίσει πέμπτος από την 22η θέση που ξεκίνησε. Ο Robert Kiniry κατέλαβε την έκτη θέση σημειώνοντας τον καλύτερο τερματισμό στην καριέρα του, μετά από ένα έξυπνο αγώνα ακολουθώντας τις γραμμές του Langston.

2ο Σκέλος 125
Για άλλη μια φορά ο Alessi πήρε την εκκίνηση αλλά ο Hepler ήταν κοντά και στον τέταρτο γύρο πήρε τα ινία του αγώνα. Από κοντά παρακολουθούσε τις εξελίξεις τον δύο πρωτοπόρων ο Tedesco περιμένοντας να κάνει την κίνηση του. Ο Hepler όμως κράτησε την πρώτη θέση άνετα μέχρι τον τερματισμό κερδίζοντας και τον αγώνα (1-1). Ο Alessi ήταν ο απόλυτος δεύτερος του αγώνα με την δεύτερη θέση που πέτυχε στο σκέλος (2-2), δημιουργώντας έτσι και διαφορά από τον τρίτο Andrew Short στο πρωτάθλημα. Την τρίτη θέση στο σκέλος αλλά και στο σύνολο κατέκτησε ο Tedesco (5-3) έχοντας πίσω του στην τέταρτη θέση τον Short που είχε ένα απογοητευτικό πρώτο σκέλος. Πέμπτος τερμάτισε ο David Millsaps με έκτο τον Ryan Villopoto που έκανε μια φοβερή εκκίνηση πίσω από τον Alessi και κατάφερε να κρατηθεί στην εξάδα.