Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο Glen Helen, οι αγώνες είχαν εορταστικό χαρακτήρα καθώς σχεδόν όλες οι θέσεις στα πρωταθλήματα είχαν κριθεί. Στα 250 ο Ricky Carmichael έκλεισε την χρονιά του αήττητος ενώ στα 125 ο Ivan Tedesco πήρε τον πρώτο του Motocross τίτλο.

1ο Σκέλος 250
Από την αρχή του σκέλους η πρώτη θέση ήταν υπόθεση του Ricky Carmichael. Επιδεικνύοντας φοβερή διάθεση έφτασε σε ένα γύρο να είναι και πέντε δευτερόλεπτα γρηγορότερος από τον δεύτερο Kevin Windham. Τρίτος τερμάτισε ο David Vuillemin μετά από καλή εκκίνηση, καταφέρνοντας να κρατήσει στην τέταρτη θέση του σκέλους αλλά και στο πρωτάθλημα τον Ernesto Fonseca, που δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Δυναμική εμφάνιση και του Ryan Hughes τερματίζοντας πέμπτος, με έκτο τον επανεμφανιζόμενο στους αγώνες Sebastian Tortelli.

2ο Σκέλος 250
Ξανά καλή εκκίνηση από τον Carmichael και τελική νίκη (1-1), παραμένοντας τρία χρόνια αήττητος στα 250. Ο Ernesto Fonseca τα έδωσε όλα σε αυτό το σκέλος, για την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα. Πήρε την δεύτερη καλύτερη εκκίνηση και ίσως με την βοήθεια του Windham, τερμάτισε δεύτερος στο σκέλος και τρίτος στον αγώνα (4-2), περνώντας τον Vuillemin στην βαθμολογία. Στην τρίτη θέση και με την κατηγορία ότι βοήθησε τον ομόσταυλο του Fonseca, τερμάτισε ο Windham που δήλωσε ότι περίμενε τις κατηγορίες αλλά απλά δεν μπορούσε να περάσει καθαρά τον Ernesto. Τέταρτος τερμάτισε ο Vuillemin που πάλεψε πολύ όλη την χρονιά με τον Fonseca σε Supercross και Motocross. Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Michael Byrne μετά από μάχη μακράς διάρκειας με τον έκτο Travis Preston.

1ο Σκέλος 125
Ο Grant Langston ήταν αυτός που οδήγησε από την αρχή τον αγώνα μέχρι και το τέλος, χωρίς να είναι αυτός όμως, ο τελικός νικητής. Σε ένα σημείο της πίστας ο Langston έκανε λάθος και βγήκε εκτός διαδρομής χωρίς να επιστρέψει στην πίστα από εκείνο το σημείο το οποίο βγήκε. Αποτέλεσμα ήταν οι αγωνοδίκες να τον τιμωρήσουν και νικητής του σκέλους να αναδειχτεί ο Mike Alessi που ήταν δεύτερος. Φανερά απογοητευμένος ο Langston πήρε την δεύτερη θέση, ενώ τρίτος τερμάτισε ο πολύ φορμαρισμένος Ryan Villopoto, μετά από μάχη με τον τέταρτο Andrew Short. Πέμπτος τερμάτισε ο Danny Smith που έκανε ένα πολύ ωραίο αγώνα μετά από κακή εκκίνηση, αφήνοντας έκτο τον Matt Walker.

2ο Σκέλος 125
Στην εκκίνηση ο Alessi με τον Tedesco έφυγαν πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να συγκρουστούν και να πέσουν. Έτσι τον αγώνα οδήγησε ο Villopoto με τους Jeff Alessi και Langston πίσω του. Ο Langston ανέβασε γρήγορα ρυθμό και παρά την αντίσταση των δύο προπορευόμενων του, κατάφερε να τους περάσει και να τερματίσει πρώτος σε σκέλος και αγώνα (2-1). Στην δεύτερη θέση στο σκέλος αλλά και στο σύνολο κατέκτησε ο Villopoto (3-2), ανεβάζοντας το κασέ του για την επόμενη χρονιά. Άλλη μια τέταρτη θέση για τον Short, που τον έφερε στο τρίτο σκαλί του βάθρου (4-4). Πολύ καλή εμφάνιση και του Mike Brown τερματίζοντας πέμπτος μετά από μέτρια εκκίνηση, επικρατώντας του Paul Carpenter που αντίθετα δεν εκμεταλλεύτηκε την καλή του εκκίνηση.