Στο Brisbane της Αυστραλίας ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα του Super X για το 2010. Ο Josh Hansen κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία Open, ενώ ο Matt Moss ήταν αυτός που κυριάρχησε στην Lites. Η πολύ δυνατή βροχή δημιούργησε μεγάλες λίμνες στην πίστα με αποτέλεσμα να ακυρωθούν τα ελεύθερα αλλά και τα χρονομετρημένα δοκιμαστικά. O J.Hansen κέρδισε το πρώτο από τα τρία σκέλη του αγώνα έχοντας ακριβώς από πίσω του τον L.Davis ο οποίος είχε μία πτώση στν προσπάθεια του να τον προσπεράσει, δίνοντας έτσι την δεύτερη θέση στον J.Marmont. Τρίτος τερμάτισε ο Tye Simmonds. Στο δεύτερο σκέλος ο Billy Mackenzie βρέθηκε στην πρώτη θέση μετά από λάθος του Hansen. Δεύτερος τερμάτισε ο Simmonds και τρίτος τελικά ο Hansen. Στο τρίτο και τελευταίο σκέλος ο J.Hansen με μία ακόμα νίκη πανηγύρισε την κατάκτηση του Super X αφήνοντας δεύτερο τον Mackenzie και τρίτο τον Simmonds.

Στην κατηγορία Lites ο Μatt Moss για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε την πρώτη θέση του Super X. Ο μεγάλος του αντίπαλος φέτος P.J.Larsen τερμάτισε δεύτερος και ο R.Marmont τρίτος.