isde-2
Βρέχει από το πρωί με διακοπές εδώ στην Πολωνία και οι συνθήκες του αγώνα έχουν γίνει καλύτερες. Με την βροχή έφυγε και η σκόνη που μας ταλαιπωρούσε αλλά τώρα οι αναβάτες έχουν να αντιμετωπίσουν την συνεχιζόμενη βροχή και την λάσπη που έχει σχηματιστεί σε ορισμένα σημεία.

Το σπουδαίο σήμερα είναι πως μετά την καταστροφική ημέρα χθες όλοι οι Έλληνες αναβάτες τερμάτισαν και είναι καλά στην υγεία τους. Ο Σάββας Καπαγερίδης (Honda), σήμερα, ήταν ο ταχύτερος αναβάτης. Μετά την τρίτη ημέρα βρίσκεται στην 84η θέση από τους 130 αναβάτες που τερμάτισαν. Ο Σάββας σήμερα ανέβηκε 21 θέσεις στην κατηγορία του.
Καλή ημέρα και για τον Αδάμο Πράσσο(ΚΤΜ) σήμερα που διατηρεί την πρωτοπορία στην άτυπη γενική κατάταξη αναμεταξύ των Ελλήνων οδηγών. Και ο Αδάμος σκαρφάλωσε εννέα θέσεις στην κατάταξη της κατηγορίας του. Τον τρίτο χρόνο της ημέρα έκανε σήμερα ο Πολ Νικολάου (Husaberg) τερματίζοντας στην 111η θέση κερδίζοντας 6 θέσεις στην κατάταξη. Αναλυτικά οι Έλληνες αναβάτες

54 HELLAS 2 1:59:26.84

Οι Πολ Νικολάου (Husaberg), Γιώργος Αντζούς (KTM) και Μιχάλης Στεργίδης (KTM) κρατήθηκαν και σήμερα στην 54 θέση ανάμεσα σε 72 club. Θα ήταν υψολότερα στην βαθμολογία εάν δεν είχαν ποινές ο Γιώργος, 19 λεπτά, για το πρόβλημα που είχε στη μίζα και ο Μιχάλης, 29 λεπτά, για μια πτώση που είχε τον ανάγκασε να αλλάξει μπροστινό εξάτμισης και λεβιέ ταχυτήτων στην δίχρονη μοτοσικλέτα του. Ο Πολ δεν καταλαβαίνει τίποτα και τερμάτισε σήμερα στην 117 θέση στην κατηγορία του και απολαμβάνει την 109 θέση στην γενική των δυο πρώτων ημερών.

Ο Χρήστος Αλεξίου (ΤΜ) πέρασε όμορφα σήμερα και ούτε ένα μικρό καπέλο ποινής στον τερματισμό, καθώς άλλαζε ελαστικά και φίλτρο λαδιού, δεν ήταν ικανό να του χαλάσει την διάθεση. Ο Δημήτρης Κολέφας γκρίνιαζε το πρωί για την πλάτη του και πόσο τον πονάει αλλά φαίνεται πως το συνήθισε και τερμάτισε στην 139 θέση της κατηγορίας του και τώρα στρογγυλοκάθεται στην 135 θέση της γενικής των δυο πρώτων ημερών.

122 Αλεξίου Χρήστος GRE TM 46:16.58 1:28:41.47

Ο Albergoni (Honda, Ιταλία) σήμερα έκανε την αντεπίθεσή του και κέρδισε καθαρά την γενική της ημέρας. Πίσω του ο Oblucki (Honda, Πολωνία) δεν έχει την υποστήριξη των ομοεθνών του καθώς οι θεατές απουσιάζουν από τον αγώνα. Σταθερά τρίτος ο Edmonson (Honda, Μεγ. Βρετανία) θέλει πολύ την πρώτη θέση τώρα που βρίσκεται και αυτός στην δύση της καριέρας του. Ο Σάββας Καπαγερίδης (Honda, Ελλάδα) συνεχίζει κανονικά παρά την μικρή ατυχία που είχε στην εκκίνηση όταν δεν μπορούσε να εκκινήσει την μοτοσικλέτα. Αυτά τα δέκα δεύτερα δεν θα του στοιχίσουν τίποτα σε αυτόν τον αγώνα.

165 Στεργίδης Μιχάλης GRE KTM 1:19:50.93 2:08:26.26

Μετά την ατυχία του πρωταθλητή Salminen (KTM, Φινλανδία) που είχε πρόβλημα με τους δίσκους του και τερμάτισε με 55:00 ποινής ο Stefan Merriman (Yamaha, Αυστραλία) απολαμβάνει με σιγουριά την κορυφή. Δεύτερος με διαφορά σχεδόν 35 δευτερολέπτων ο πιτσιρικάς Valterri (Honda, Φινλανδός). Αλλος ένας πιτσιρικάς ο Arnau Vilanova (Honda, Ισπανία) κέρδισε την τρίτη θέση της ημέρας από τον περσινό πρωταθλητή Petri Pohjamo (Gas Gas, Φινλανδός) που τερμάτισε τέταρτος. Ο Αδάμος Πράσσος (ΚΤΜ, Ελλάδα) ήταν ο καλύτερος Έλληνας σήμερα, πετούσε στις ειδικές και κατάφερε να τερματίσει στην 117η θέση και να σκαρφαλώσει στην 101η θέση της γενικής των δυο ημερών. Του Φώτη Σκαρή (ΚΤΜ, Ελλάδα) δεν του ήρθαν δεξιά σήμερα και φορτώθηκε στο τέλος και ένα καπέλο 5 λεπτών. Το οδήγημά του ήταν μερικές φορές εντυπωσιακό και δείχνει σημάδια βελτίωσης.

82 Αντζούς Γιώργος GRE KTM 1:08:22.39 1:52:45.65

Ο Aro δεν θα αφήσει αυτό το ISDE να φύγει μακριά του και φροντίζει να το δείχνει στις ειδικές. Μαζί του σχεδόν με τον ίδιο χρόνο ο Knight που δύσκολα θα τα παρατήσει. Τρίτος ο Ahola που είχε και ένα ατύχημα με ένα support αυτοκίνητο της Αυστραλίας, μέσα στα paddocks. Ο Γιώργος Αντζούς ήταν άτυχος σήμερα γιατί είχε πρόβλημα με την μίζα του αλλά και την μανιβέλα. Δεν μπορούσε να εκκινήσει την μοτοσικλέτα και αναγκάστηκε να την λύσει μέχρι να βρει το πρόβλημα. Αυτό του κόστισε σε χρόνο ποινής, 19 ολόκληρα λεπτά. Είναι στην 82 θέση της κατηγορίας του.