2 ος ΑΓΩΝΑΣ SCRAMBLE N.ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΡΥΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
« Μοιραίο λάθος στα pits και ακύρωση του Ανδρέα Θεοδώρου στην S1!

ΣΤΗΝ 6ΑΔΑ ΤΩΝ CHAMPION Ο ΓΙΑΝΝΟΥΚΛΑΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΥΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

ΡΕΚΟΡ συμμετοχών στο 2ο αγώνα Scramble Νοτίου Ελλάδος που διοργάνωσε ο Αθλητικός Όμιλος Σπάρτης στις Καρυές Αράχοβας Λακωνίας. Μια φανταστική διαδρομή, μέσα στα μαγευτικά τοπία των Καρυών Λακωνίας, περισσότεροι από 60 φίλαθλοι βρίσκονταν σε κάθε γωνιά της διαδρομής, διασώστες και ασθενοφόρα …έτσι για ασφάλεια, αλλά και πλήθος κόσμου και  διοργανωτών που συνέβαλαν τα μέγιστα για μια άρτια διοργάνωση.

Οι κόντρες στο όπως αποδείχτηκε πολύ απαιτητικό τερέν, ήταν γεμάτες σασπένς και απ’ αυτές δεν απουσίασε το μεσσηνιακό άρωμα! Στον εκπληκτικό 2ο αγώνα Scramble Νοτίου Ελλάδος το Αθλητικό Σωματείο της ΛΕΜΟΚΑ εκπροσωπήθηκε από πέντε αθλητές αποσπώντας ένα κύπελλο (Μούγιος) και ένα μετάλλιο (Γιαννούκλας)!

Νικητής στην κατηγορία Champion αναδείχτηκε ο Κορδονούρης Παναγιώτης (ΦΙ.Λ.Μ.Α) Στην δεύτερη θέση αν και τραυματίας ο Ντουζένης Μιχάλης (ΛΕΜΟΤ) και τρίτος Πανέτης Παναγιώτης (ΛΕΜΟΤ).

Στην κατηγορία Champion, στην εκκίνηση της οποίας βρέθηκαν 14 αναβάτες, ο Παναγιώτης Γιάννουκλας παρότι απροπόνητος (ενώ αγωνιστικά η τελευταία του εμφάνιση ήταν στον αγώνα του Ταϋγέτου), κατάφερε να διακριθεί! Ο Γιάννουκλας τερμάτισε στην 6η θέση και έλαβε μετάλλιο, δίνοντας σαφές μήνυμα πως … η τέχνη δεν ξεχνιέται! Μοιραίο το λάθος του Θεοδώρου… Στην εξίσου δύσκολη κατηγορία S1, αγωνίστηκε το … βαρύ πυροβολικό του Σωματείου. Ο Ανδρέας Θεοδώρου έκανε το τραγικό λάθος ενώ βρισκόταν πρώτος να μην μπει σωστά στα pits (έκανε  αναστροφή) με αποτέλεσμα να ακυρωθεί μετά τον αγώνα παρότι τερμάτισε δεύτερος! Αυτό το …παιδαριώδες λάθος ίσως αποβεί μοιραίο για τον Ανδρέα Θεοδώρου που φέτος έχει βάλει στο στόχαστρο την πρωτιά, η κατάκτηση της οποίας πλέον γίνεται εξαιρετικά δύσκολη!

Ετσι μεγάλος νικητής ήταν ο προερχόμενος από τραυματισμό Βούλγαρης Αθανάσιος (ΦΙΛΜΑ) Δεύτερος ο Κόρκας Βλάσιος (ΜΟΛΠ) που παραμένει πρώτος στην βαθμολογία και τρίτος Λάμπρου Παναγιώτης (ΦΙΛΜΑ) Στην ιδία κατηγορία ο Γιώργος Σαραντόπουλος μόλις στον δεύτερο Scramble αγώνα του να αγγίξει τα μετάλλια! Ο Σαραντόπουλος τερμάτισε στην 7η θέση, μια θέση δηλαδή πριν την βραβευόμενη 6αδα, σε σύνολο 18 συμμετεχόντων!

Στην κατηγορία S2 νικητής ήταν ο Κυπραίος Γιώργος (ΟΜΑΔΑ 65) καθώς επικράτησε του τοπικού αναβάτη και περσινού πρωταθλητή Ραπατσουλέα Δημήτριου (ΑΜΟΣ) για 12” καθώς είχε πτώση στον τελευταίο γύρο (δεν του πάει η Αράχοβα καθώς και πέρισυ είχε πτώση ) Τρίτος αναδείχτηκε ο Χάλας Μαρίνος (ΔΙΑΘΛΗΣΗ) Στην κατηγορία SB (διάρκειας 45′) Νικητής ήταν ο Κόρκας Βασίλειος (ΜΟΛΠ) δεύτερος αναδείχτηκε ο Καταμπάς Νεκτάριος (ΛΕΜΟΤ) την ΛΕΜΟΚΑ εκπροσώπησε ο Αθανάσιος Μούγιος, ο οποίος αφού μετά από μια φοβερή «μονομαχία» κατόρθωσε κυριολεκτικά στην τελευταία στροφή να κλέψει την τρίτη θέση από τον Αργύρη Δημήτρη!!!

Τέλος στην κατηγορία SSENIOR νικητής αναδείχτηκε ο Ρουμελιώτης Νικόλαος (ΑΤΤΙΚΟ ΑΣΕΑΔ) δεύτερος Αναστασόπουλος Παναγιώτης (ΑΜΟΣ) και τρίτος Τσάνας Νικόλαος (ΛΕΝΟΕΡ)