Στην απαιτητική πίστα του PalaRaceway ολοκληρώθηκε το Αμερικάνικο πρωτάθλημα motocross για το 2010. Παρά το γεγονός ότι στα 450 κυβικά το πρωτάθλημα είχε ήδη κριθεί χάρη στις αήττητες εμφανίσεις του R.Dungey όλο τον χρόνο, στην μικρή κατηγορία όλα κρίθηκαν σε αυτό τον τελευταίο αγώνα. Η τύχη ήταν με το μέρος του T.Canard ο οποίος πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο στα 250 κυβικά.

450
O R.Dungey έκλεισε το πρωτάθλημα motocross σημειώνοντας την 10η συνεχόμενη νίκη του στο PalaTrack. Οι δύο τίτλου του νεαρού στο Supercross & Motocross σε συνδυασμό με το εκπληκτικό σερί (10/10) νικών είναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει στο παρελθόν από rookie οδηγό σε αμερικάνικα εδάφη. Έτσι χωρίς αντίπαλο για ακόμα μία φορά o R.Dungey ήταν κυρίαρχος και στα δύο σκέλη. Η δεύτερη θέση του A.Short (3-2) δέν ήταν αρκετή για να τον κουνήσει βαθμολογικά γιατί μοιράστηκε το βάθρο με τον προπορευόμενο στην γενική B.Metcalfe (2-3). Την τέταρτη θέση πήρε ο B.Townley (6-4), ενώ την πεντάδα συμπλήρωσε ο R.Sipes (4-6). Με 393 βαθμούς ο A.Short κατέκτησε την τρίτη θέση για το φετινό πρωτάθλημα. Η δεύτερη θέση πήγε άξια στον B.Metcalfe 398 ο οποίος ανέβηκε αρκετές φορές στο βάθρο. Όμως με 543 βαθμούς και 10/12 νίκες το φαινόμενο R.Dungey είναι με διαφορά ο ταχύτερος αναβάτης του 2010 για το AMA.

250
Για τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς το βάρος είχε πέσει στον T.Canard ο οποίος χρειαζόταν 7 βαθμούς και τον C.Pourcel εκτός βάθρου για να γίνει αυτός πρωταθλητής. Στο πρώτο σκέλος ο D.Wilson πήρε το holeshot κυνηγημένος από τους C.Seely, T.Rattray, C.Pourcel και T.Canard. Για αρκετούς γύρους οι αναβάτες παρέμειναν σε αυτές τις θέσεις, με τον Wilson να μεγαλώνει την διαφορά του από τους υπόλοιπους. Στην προσπάθεια του T.Canard να προσπεράσει τον Pourcel, σβήνει η μοτοσυκλέτα του αμερικανού με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμα δευτερόλεπτα. Σε εκείνο το σημείο όλοι πίστεψαν ότι ο τίτλος ήταν ένα όνειρο για τον Canard, αλλά λίγο αργότερα ο Pourcel τραυματίζεται σοβαρα μετά από πτώση σε ανηφορικό άλμα της πίστας, δίνοντας έτσι το πρωτάθλημα στον Canard. Ο T.Rattray τερμάτισε δεύτερος και στα δύο σκέλη του αγώνα, κάτι που τον οδήγησε πίσω απο τον πρωτοπόρο Canard στην γενική. Ο τραυματίας C.Pourcel δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο σκέλος με αποτέλεσμα να βρεθεί από πρώτος-τρίτος στην βαθμολογία στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος. Με την αποχώρηση του Γάλλου οδηγού από το δευτερο σκέλος η τρίτη θέση του T.Canard (4-3) ήταν αρκετή για να του δώσει τον τίτλο στα 250 κυβικά.