Ο τελευταίος τίτλος του 2005 για το Αμερικάνικο Motocross κατακτήθηκε και αυτός από τον Ricky Carmichael στο Las Vegas. To US OPEN του 2005 του ανήκει καθώς και το έπαθλο των 100.000 δολαρίων. Στην SX Lites (πρώην 125) η τύχη και το ταλέντο του Brett Metcalfe έλαμψαν σε δύο άκρως συναρπαστικούς αγώνες.

Για άλλη μια φορά ο Carmichael σπάει άλλο ένα ρεκόρ. Τρεις φορές νικητής στο US OPEN είναι κάτι που κανείς δεν έχει ξανακάνει στην ιστορία του θεσμού. Παρά τις ανησυχίες του στο MXDN, σχετικά με την προετοιμασία του για τον συγκεκριμένο αγώνα, έδειξε ότι ακόμα έχουν πολύ έδαφος να καλύψουν οι αντίπαλοι του. Με την νίκη του αυτή ανέβηκε φέτος στην κορυφή της παγκόσμιας αναγνώρισης καθώς σε όποιο τίτλο αγωνίστηκε, τον κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση.

250
Ο Ricky Carmichael έκανε τον γνωστό του αγώνα και τις δύο ημέρες. Έφυγε από την αρχή πρώτος και οδήγησε σε αυτήν την θέση μέχρι και τον τερματισμό και στους δύο τελικούς (1-1). Την έκπληξη έκανε ο Michael Byrne πάνω στο καινούργιο τετράχρονο της Kawasaki τερμάτισε δεύτερος το Σάββατο μετά από μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση και τρίτος την Κυριακή. Ο Kevin Windham για άλλη μια φορά προσπάθησε να πιέσει τον RC, αλλά απλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του. Η πέμπτη θέση του Σαββάτου τον έστειλε στην τρίτη θέση. Η επανεμφάνιση του Mike LaRocco, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στους τελευταίους αγώνες του SX, στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία καταλαμβάνοντας δύο τέταρτες θέσεις και την τέταρτη θέση της κατάταξης. Μετά από δύο δυνατούς αγώνες ο Jason Thomas πάλεψε με τον Nick Wey για την πέμπτη και έκτη θέση. Παρά την τελική ισοβαθμία τους, η πέμπτη θέση του Thomas την Κυριακή του έδωσε και την πέμπτη θέση στο σύνολο. Αν δεν είχε συγκρουστεί ο Wey την Κυριακή με τον Ernesto Fonseca, σίγουρα θα είχε καλύτερη θέση στο σύνολο.

SX Lites
Μεγάλη μάχη στα SX Lites με τελικό νικητή τον Brett Metcalfe που κέρδισε τον τελικό του Σαββάτου, μετά την εγκατάλειψη του Andrew Short, και τερμάτισε στην δεύτερη θέση την Κυριακή. Μια δεύτερη και μια έκτη θέση, ήταν αρκετές για τον Josh Hansen να καταλάβει την δεύτερη θέση στο σύνολο, μόλις ένα βαθμό μπροστά από τον τρίτο Robert Kiniry. Ο Billy Laninovic ήταν μαχητικός και τις δύο ημέρες και αν οδηγούσε λίγο πιο έξυπνα θα μπορούσε να απειλήσει ακόμη και την πρώτη θέση, πλήρωσε το τίμημα καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση. Ο άτυχος του αγώνα είναι ο Andrew Short. Ήταν μακράν ο καλύτερος και τις δύο ημέρες αλλά μια μηχανική βλάβη το Σάββατο την στιγμή που οδηγούσε τον αγώνα, του γκρέμισε όλες τις ελπίδες του για την κατάκτηση του US OPEN. Την Κυριακή κέρδισε τον αγώνα και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο σύνολο. Πολύ καλή εμφάνιση το Jake Weimer που ισοβάθμησε με τον Short τερματίζοντας έκτος στο σύνολο.