Στις 17-18 Μαρτίου, άσπρο ήταν το τοπίο στο Ostersund, της Σουηδίας. Οι 107 αναβάτες είχαν να αντιμετωπίσουν έναν αρκετά εξαντλητικό αγώνα, με πάνω από 7 ώρες οδήγησης και συνολικά 1 ώρα 41 λεπτά χρόνο ειδικών. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα enduro είχαμε την επιστροφή του, έξι φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Φιλανδού Juha Salminen, που έλιωσε το χιόνι με τις δυο πρώτες θέσεις στον 1ο γύρο του “Maxxis FIM World Enduro”. Ευχάριστη ήταν και η επιστροφή του επτά φορές παγκόσμιου πρωταθλητή, Σουηδού Anders Eriksson, μετά τον σοβαρό τραυματισμό.

Και τις δυο μέρες η θερμοκρασία κυμαινόταν στους μηδέν βαθμούς και το πέρασμα από το παγωμένο νερό σε ειδική, χαρακτήριζε την δύσκολη αποστολή που είχαν οι αναβάτες. Επιπλέον την δεύτερη αγωνιστική ημέρα (Κυριακή) η οργάνωση αναγκάστηκε να μικρύνει των αγώνα, γιατί είχε πέσει ακόμη περισσότερο η θερμοκρασία και είχε αρχίσει να χιονίζει. Οι σκανδιναβοί αναβάτες είχαν το πάνω χέρι, μιας και είναι συνηθισμένοι σε τέτοιο καιρό.

Δυναμική η επιστροφή του Juha Salminen

Κατηγορία Ε1
Και τις δυο μέρες ο Juha Salminen άφησε αρκετά πίσω τον δεύτερο αντίπαλο. Όπως δήλωσε και ο ίδιος ήταν επτά ώρες πολύ σκληρού σκανδιναβικού enduro. Είχε να αγωνιστεί πάνω σε χιόνι 6 ή 7 χρόνια, αλλά η παρουσία του πάλι στο WEC τον ευχαριστεί και προβλέπει ότι η χρονιά θα έχει ενδιαφέρον. Ο Πολωνός Bartoz Oblucki πάνω στο πρωτότυπο Husqvarna (ΤΕ 250) διεκδίκησε την δεύτερη θέση το Σάββατο 17 Μαρτίου, αλλά ηττήθηκε τελικά από τους σκανδιναβούς και τον καιρό. Παρόλα αυτά ανεβαίνει την Κυριακή στην δεύτερη θέση του βάθρου με τον Σουηδό Niklas Gustafsson να είναι δεύτερος. Το βάθρο της πρώτης ημέρας μετά τον Salminen στολίζουν οι Fredrik Georgsson από την Σουηδία και ο Φιλανδός Tomi Peltona.

5. Allesandro Belometti, Italy, KTM 1’15:33.01

Ο Aro Samuli (#1-KTM) θα έχει φέτος σκληρό αντίπαλο τον Mika Ahola (#2-Honda)

Κατηγορία Ε2
Στην κατηγορία Ε2 οι θέσεις του βάθρου είχαν μόνο μια σημαία, την Φινλανδική. Συγκλονιστική μάχη μεταξύ Aro Samuli και Mika Ahola με τον πρώτο να νικάει για μόλις 0,2 του δευτερολέπτου τον δεύτερο. Ο Valteri Salonen ακολούθησε δυο λεπτά αργότερα και ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί με Husaberg.
Την Κυριακή, όπως δήλωσε και ο team manager της ΚΤΜ, Fabio Farioli, ο Mika Ahola ήταν απλά πιο γρήγορος. Κατακτά με το Honda του την πρώτη θέση, αφήνοντας 47 δευτερόλεπτα πίσω τον Samuli, που κατάφερε να πάρει μόνο μια από τις επτά χρονομετρημένες ειδικές. Ο Valiteri Salonen ξανά στην τρίτη θέση.

Ο Mika Ahola δήλωσε την Κυριακή: «Xθές (Σάββατο) ήμουν πολύ κοντά και με έκανε πραγματικά να θυμώσω, γιατί κανονικά είμαι γρηγορότερος από τον Samuli σε τέτοιο είδος συνθήκες. Είμαι γεννημένος τον μήνα Δεκέμβριο … και ήμουν πάντα γρήγορος πάνω στο χιόνι, από τον πρώτο μου κιόλας αγώνα. Αποφάσισα την Κυριακή να οδηγήσω πιο επιθετικά και να δω τι θα γίνει. Μετά από δυο γύρους, είχα καταφέρει να κάνω μια διαφορά ενός λεπτού και στον τρίτο γύρο άφησα λίγο το χέρι από το γκάζι. Νομίζω ότι την Κυριακή ήταν πιο εύκολο για όλους, γιατί το έδαφος είχε παγώσει, παρά την χιονόπτωση.»

7. Fabian Planet, France, KTM, 1’14:32.02

Επιτέλους πρωτιές για τον Marko Tarkkala (#3-KTM)

Κατηγορία Ε3
Η κατηγορία χωρίς τον David Knight, που συμμετέχει πλέον στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, έχει ένα καινούργιο πρόσωπο στην πρώτη θέση. Ο Marko Tarkkala που βρισκόταν πάντα στην πλάτη του Knight, ανέβηκε και τις δύο ημέρες στην πρώτη θέση. Αναμενόμενο για έναν τόσο καλό αναβάτη και ο team manager του Fabio Farioli ήταν ιδιαίτερα χαρούμενος για τον Φιλανδό. Ο Σουηδός Bjorne Carlsson με Husaberg ανεβαίνει στο Ostersund στο δεύτερο σκαλί και τις δυο ημέρες. Η διαφορά του παρέμεινε στο ένα λεπτό από τον Tarkkala. O περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής στην Ε1, Ivan Cervantes δυσκολεύτηκε στα χιόνια και πλησίασε την Κυριακή μόνο τον Carlsson. Ο Cervantes κατέκτησε δυο τρίτες θέσεις στο γύρο GP Scott of Sweden και ετοιμάζεται για αντεπίθεση στις 28-29 Απριλίου, στον δεύτερο γύρο του WEC, στην πατρίδα του την Ισπανία.